Atatürk’ün şu sözü bana her zaman rehber olmuştur. “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir” Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını fikirlerini bilmekle mümkündür. Bugünün gençleri ve çocukları yarının liderleri olacak. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayıs’ı Atatürk’ün emanetine sahip çıkarak ve onu anlatarak kutlamalıyız. Zor koşullar yaşadığımız günlerde “Atatürk gibi düşünerek” çözümler üretmeliyiz. 

19 Mayıs ruhu...

Bundan 104 yıl önce, 19 Mayıs 1919’da, bir milletin uyanışını sağlayacak, milli mücadelenin ateşini yakacak Kıvılcım, Anadolu'ya doğru yola çıkmıştı. Kimseler inanmazken Mustafa Kemal Atatürk, inanmış ve inandırmıştı. İzmir'i Yunanlıların işgal etmesi ve Hasan Tahsin'in ilk kurşunu sonrası, hareketin Anadolu'dan başlayarak zafere gidileceğini görmüş. Bandırma vapuru ile Samsun'a doğru hareket etmiş. Zorlu mücadelenin sonunda, kazanılan zaferi ve zaferin başlangıç günü olan 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmiştir. Çünkü gençlere çok önem vermekteydi. Bir takım eski düşünceleri gençlerin yeni fikirleri ile yok edeceğini görmüştü. 

Yorulmayacağız…

"Sizler Yeni Türkiye'nin genç evlatları, yorulsanız da beni izleyeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze durmadan, yorulmadan yürüyecektir..." diyerek bu güveni göstermiştir. Atatürk, Gençliğe hitabesinde de görevlerimizi teker teker belirtmiştir. Her sıkıştığımızda bize rehber olacak bu hitabeyi hepimiz ezbere biliriz...

19 Mayıs Atatürk’ün doğum günü…

Bir milletin yeniden doğmasını sağlayan gün Atamızın da doğum günüdür. Kendisine, doğum günü sorulduğunda da "Benim doğum günüm 19 Mayıs'tır..." cevabını vererek, bugünün ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. 19 Mayıs güven, sevinç, hareket günüdür. İşte Atatürk’ü anlamak için bir fırsat daha... Yolun yolumuzdur. Yönü belli olmayan bir gemiye hiçbir rüzgarın faydası olmaz. Yönümüz tarih bilincidir! Tarihimizden ders almalıyız. Bir milletin gücünün en önemli halkası tarih bilincidir. Nereden geldiğimizi, neyi hedeflediğimizi bilmezsek gücün önemi olmaz. 

100. yıl…

Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 100. yılı kapımızda… Ben, çok özel ve farklı etkinlikler bekliyorum. Gençlere ve çocuklarımıza tarih bilincini yerleştirmek için okullarda projeler geliştirilmeli, etkinlikler düzenlenmeli… Belki bir festival düzenlenip eğlenirken öğretmeli… Yapacak çok iş var. Tarihimizi bilmezsek gemimizi limana yanaştıramayız. 

Gençlik geleceğimizdir…

“Gençler! Benim gelecekteki emellerimi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk Gençliğine olan güvenini belirtmiştir. Biz de çocuklarımızı bu doğrultuda yetiştirerek ülkeye faydalı olmalarını sağlamalıyız. “Muhtaç oldukları kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” 28 Mayıs Pazar günü seçimin 2. Turu var. Gençlerin verdiği karar önemli geleceğimizi onlar belirleyecek…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Bu bayram da her yeri bayraklarımızla süsleyerek, coşkuyla kutlayalım.