359 gün önce…

6 Şubat 2023 Pazartesi…

Kahramanmaraş… 

Saat: 04.17 Pazarcık ilçesi 7.7 büyüklüğünde sallanıyor. Sadece Kahramanmaraş değil. 10 il daha etkileniyor. Yıkılan binalar mezar oluyor yurttaşlarımıza… Enkaz altından kurtarma çalışmaları sürerken saat: 13.24’de televizyon karşısında yas tutup, yardım toplamaya çalışırken bir şok daha yaşıyoruz. Bu kez Ekinözü ilçesi merkez üssü 7.6… Toplamda 33 bin 777 artçı sarsıntı daha yaşanıyor. Binlerce vatandaşımız kaybediyoruz. Binalar ayakta duramıyor. 

Kahramanmaraş dışında çevre iller Hatay, Gaziantep, Kilis, Adana, Osmaniye,  Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Elazığ da yıkıma sebep oluyor.  Kayıpları sayı ile ifade etmenin anlamı yok. Hepsinin ayrı bir hikayesi var. Umutları bir gecede sona erdi. Tüm Türkiye’nin kalbi enkaz altında kaldı. Şoku üzerimizden atıp, asrın felaketini asrın dayanışmasına dönüştürdük. Kahramanca kurtarma ekibine katılanların yanında yiyecek, giyecek ve barınma konusunda destekler başladı. Biz de çocukları düşünerek Radyo Ege ve Son Mühür olarak oyuncak kampanyası başlattık. Dinleyicilerimiz oyuncakları gönderdi. Reklamverenler destek oldu. Toplanan oyuncakları kendi elimizle çocuklara ulaştırıp, birlikte oyunlar oynadık.  Yaraları sarmaya çalıştık. Herkes elinden gelenin fazlasını yapmaya çalıştı. Küllerimizden doğarak daha güçlü olacağız. Yaşananlar bize ders oldu. Birbirimize kenetlenmeyi öğrendik. Kimse ile küs kalmadan helalleşerek yatağa giriyoruz. Depreme dayanıklı binalar yapmaya daha güvenli yaşamaya çalışıyoruz. Deprem bir doğa olayı yapıları sağlam olursa herkes daha güvenli yaşayabilir. Yeni yılın ilk günlerinde Japonya’da yaşanan deprem şehrimizde olsa ne olurdu. Hafta sonu 5.1 ile sallandık şükür yaralanan olmadı ama daha büyük depremlere evimiz dayanabilir mi? Eski yapılar kentsel dönüşüme girerek yenilenmeli ancak belediyeleri bu konuda kesin yaptırımlarının olması gerekiyor. 

SANDIĞA 60 VAR…

31 Mart seçimlerine 60 gün kaldı. Adaylar belirlendi seçimi doğru yapıp daha huzurlu yaşayacağımız bir şehir kuracak başkanı seçmeliyiz. Sadece logolara bakarak oy kullanma dönemi geride kalmalı artık. Şehri için faydalı olacak kişi hangi partiden olursa olsun tercih edilir olmalı… 35 parti seçime giriyor. Her ilçe ve il için 35 seçenek var demek… Bu seçimde o seçenekleri iyi değerlendirelim. Oyumuz değerli… Sandığa gidip tercihimizi yapalım. 

BEŞİNCİ YIL…

Gazetemiz 5 yılına girdi. Zaman su gibi akıyor. Daha dün gibi kuruluşumuz… Başarılı olamayacağımızı düşünüp bize engel olmaya çalıştılar… Oysa başarılı bir habercilik yapıyoruz. Kimsenin tarafı değiliz. Çalışanlarımız özgürce haberini yazıp, köşelerinde yorumunu yapabiliyor. Kim nederse desin doğru bildiğimiz, objektif ve tarafsız haberciliğe devam edeceğiz.  Geçen hafta adaylarla ilgili haberlerimize tepki göstermişlerdi “nereden çıkardınız bunu” diye sosyal medyada linç etmeye çalıştılar oysa Ankara’dan aldığımız haberlerdi gerçek listeler açıklandığında haklılığımız görüldü. Her zaman olduğu gibi habere son mührü bastık… Tüm adaylara başarılar diliyorum. Radyo Ege ve Son Mühür kapıları mesajı vermek isteyen herkese açık…