İki gündür çevremde kiminle karşılaşsam bana şu soruyu sordu: “28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı 2’nci tur seçiminde yüzde 50 barajını geçen aday mı, yoksa en çok oyu alan aday mı Cumhurbaşkanı olacak?”   

Ben bu soruya kısa ve öz yanıt vereyim: “Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı o-la-cak.”

Verdiğim yanıt yasalarımızda ise aynen şöyle: “İlk oylamada çoğunluk, yani konulan baraj sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir.”

Gelin şimdi 2023 seçim sürecini birlikte irdeleyelim.

Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekili seçimleri geçen Pazar günü, yani 14 Mayıs’ta yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre seçime katılım oranı yüzde 88,92 oldu ve 60 milyon 697 bin 843 vatandaşımız oy kullandı. Bu seçimde 4 milyon 904 bin 672 gencimiz de ilk kez sandığa gitti. Ancak Cumhurbaşkanı seçimi ilk turda kazanılamadığı için 28 Mayıs 2023 Pazar günü ikinci ve son seçim yapılacak. Ancak 2’nci tur seçimde iki hafta içinde 18 yaşını dolduran yeni seçmenler de oy kullanabilecek, benden hatırlatması…

Bu gençlerimiz ne mi yapacaklar? İkamet ettikleri ilçe seçim kurullarına giderek listelere isimlerini yazdırıp, seçmen kartlarını alacaklar…  

Bu arada AK Parti Genel Başkanı ve Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan tüm seçmenlerin birinci turda olduğu gibi muhakkak sandıklara gitmelerini istedi ve “Büyük Türkiye Zaferi İçin Herkes Sandığa” diye çağrıda bulundu.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Vatanını seven her seçmen sandığa gelsin” diye tüm vatandaşlara seslendi.

YSK’nın ikinci tur takvimi ile ilgili bilgileri de sizlere aktarayım:

Bugün 19 Mayıs 2023 Cuma. Bugün ulusumuz ve ülkemizin işgal ülkelerinden kurtuluşunun ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün.

Bugün Büyük Önder ve ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk’ün gençlerimize armağan ettiği Gençlik ve Spor Bayramı’nın Atatürk’ü Anma’nın 104’üncü yıldönümü. Tüm ulusumuza kutlu olsun.

19 Mayıs 2023 Cuma, yani bugün YSK kesin seçim sonuçlarını Resmi Gazete ile radyo ve televizyonlarda ilan edilmek üzere ilgili birimlere gönderecek.

20 Mayıs 2023 Cumartesi; gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak, tüm ülkelerde 24 Mayıs 2023 Çarşamba günü yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

24 Mayıs 2023 Çarşamba. Bugün radyo ve televizyonlarda propaganda konuşmaları başlayacak.

27 Mayıs 2023 Cumartesi. Bugün seçim propagandaları saat 18.00’de sona erecek.

28 Mayıs 2023 Pazar. Bugün sabah saat 08.00-17.00 arasında oy verme işlemi yapılacak.

29 Mayıs 2023 Pazartesi günü sonuçlar ilan edilecek.

30 Mayıs 2023 Salı günü itirazlar karara bağlanacak.

31 Mayıs 2023 Çarşamba günü YSK’ya yapılacak itirazlar sona erecek.

1 Haziran Perşembe günü ise YSK tarafından kesin sonuçlar açıklanacak. Sonuçlar resmi gazete ile radyo ve televizyonlarda ilan edilecek.

Son satırlarımda bazı hatırlatmalarda bulunacağım. Tüm emeklilere, ev sahipleri ile kiracılarına, işsizlikten dert yanan gençler ile ailelerine, eşinden ve ailesinden baskı görerek yaşamları alt üst olan kadınlarımıza, gübre, mazot ve tarım ilacından şikayetçi olan çiftçilerimize ve geçim sıkıntısı çeken emekçilerin oylarını verirlerken çok iyi düşünmelerini öneriyorum.

Sevgi ve saygılarımla…