Hızla Temmuz ayına yaklaşırken Olimpiyat Oyunları heyecanımız da aynı hızla artıyor. Belki de ilkleri yaşayacağımız bir olimpiyat serüveni bizi bekliyor olacak. 
Ömre Bedel / Son Mühür


Umudumuz Kırmızı-Beyaz olan Oyunlarda Paris'te 11 farklı branşta yer almayı garantiledik. Atıcılık, atletizm, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, güreş, okçuluk, taekwondo, voleybol, yelken ile yüzmede milli sporcular Paris'te madalya mücadelesi verecek. Bakalım haberimizin detaylarında neler var?


Paris 2024...


26 Temmuz – 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında Paris'te düzenlenecek olan 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'na geri sayım başladı. 32 spor dalında, 35 yarışma tesisinde, yaklaşık 10.500 sporcunun katılımı ile düzenlenecek oyunlarda sabit 28 spor dalına ek olarak ilk kez; break dans, dalga sörfü, kaykay ve spor tırmanış Paris 2024’te yer alacak.


1900 ve 1924 yıllarında da Olimpiyatlara ev sahipliği yapan Paris’te, 2024’te Yaz Olimpiyat Oyunları üçüncü kez düzenlenmiş olacak. Fransa 1992, 1968, 1924 yıllarında da Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmıştı. 


Üç Sembol...


Paris 2024’ün logosu sade ama üç ayrı güçlü sembolü birleştiriyor: Sporun sembolü altın madalya, Olimpik ve Paralimpik Hareketin sembollerinden alev ve Fransa’nın sembol isimlerinden Marianne.
Kadınlar ve Erkekler...


2020 yılında Tokyo'da düzenlenen oyunlarda yüzde 48,8 kadın sporcu katılımıyla büyük bir ilerleme yaşanan cinsiyet eşitliği hedefine Paris 2024’te tam olarak yüzde 50-50 kadın- erkek katılımı hedefleniyor.


Filenin Sultanları...


A Milli Kadın Voleybol Takımı, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda 12 sporcuyla mücadele edecek. FIVB Milletler Ligi ve Avrupa Şampiyonası'nın son galibi olan ve Dünya Kupası niteliği taşıyan Olimpiyat Elemeleri'ni de namağlup bitirerek Paris vizesi alan "Filenin Sultanları", Fransa'da altın madalya mücadelesi verecek.


A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın yanı sıra 5 kişi ile Artistik Cimnastik Erkek Milli Takımı, 3 kişi ile okçulukta Klasik Yay Erkek Milli Takımı da şu ana kadar ekip olarak olimpiyatta yer almaya hak kazanan takımlar oldu. Cimnastik ve okçulukta olimpiyatta yer alacak milli sporcular aynı zamanda bireyselde de mücadele edecekler.


Tokyo'dan Paris'e Bilet...


Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanan 13 isimden 9'u Paris 2024 için hak kazandı. Tokyo'da altın madalya kazanan milli boksör Busenaz SÜRMENELİ ile gümüş madalya alan Buse Naz ÇAKIROĞLU, Okçulukta altın madalya alan Mete GAZOZ, güreşte bronz madalyalar elde eden Taha AKGÜL, Rıza KAYAALP, Yasemin ADAR YİĞİT, artistik cimnastikte Ferhat ARICAN, Paris biletini cebine koydu. Bu isimlerin Paris'te olmasına kesin gözüyle bakılırken, ülke kotası olduğu için son kararı ulusal federasyonları verecek.


Tekvandoda ise bronz madalyalı sporcular Hatice Kübra İLGÜN ve Hakan REÇBER, Paris 2024 yolcusu oldu.


Tokyo 2020'de karate de madalya alan 4 isim, bu branşın Paris 2024'te yer almayacağından dolayı olimpiyatta mücadele edemeyecek.


Güreşte kota sıçraması...


Olimpiyat Oyunlarına yaklaşırken Türkiye'ye bireysel branşlarda en çok kota kazandıran spor branşı 9 isimle güreş oldu. Milli sporcularımız; serbest stilde Taha AKGÜL, İbrahim ÇİFTÇİ, grekoromen stilde Rıza KAYAALP, Enes BAŞAR, Burhan AKBUDAK, Ali CENGİZ, kadınlarda ise Yasemin ADAR YİĞİT, Buse TOSUN ÇAVUŞOĞLU ile Evin DEMİRHAN YAVUZ, Paris 2024'e adını yazdırdı. Güreşte bu sayının daha da artması bekleniyor. Güreş branşını 8 sporcuyla yelken ve boks, 7 sporcuyla da atletizm takip etti.
2024 bizim olimpik yılımız olması dileğiyle, umudumuz KIRMIZI-BEYAZ. Tüm sporcularımıza kalpten başarılar diliyorum.
Sporla kalın...