Ülke olarak tasarrufu çok severiz. Zaten başka şansımız da yok sanırım. Sevmiyoruz çünkü verdiğimiz vergilerin peşine düşmeyi, hesap sormayı. Sonra seve seve tasarruf ettiriyorlar. Onlarında işi de zor. Son olarak köprü ve otoban geçişlerine gelen yüzde 70’lik zam, pardon düzenleme tasarrufumuza tasarruf kattı. Şahlanmaktan iflas eden ülkenin vatandaşı olarak

tasarruf etmezsek biz o köprülerden nasıl geçeceğiz zaten? Geçtik diyelim nasıl tatile gideceğiz? Gerçi biz geçmediğimiz otobana ve köprüye, girmediğimiz tünele zaten ücreti peşin veriyoruz ama olsun… Dahası gitmediğimiz hastaneye, inmediğimiz havalimanına da para veriyorduk, değil mi?

Havalimanı deyince Bayburt geldi aklıma. Oraya da bir tane yapacaklarmış. Kütahya’ya yapmışlardı onu gördük. Türkiye’nin 4. büyük havalimanı olmuştu. 200 bin nüfuslu kent için müteahhide 1 milyon 300 bin yolcu garantisi verilmişti. Havalimanına gitmeyen yolcuların parası anlaşma bitene kadar müteahhide ödenecek. Şimdi yılda 45 bin kişinin kullanımı dışında, büyük bölümü boş olan Kütahya’daki havalimanı, kağıt paralardan yapılan uçakların yere inmesini bekleyenlerin güzide merkezi olarak öyle sakin sakin orda duruyor.

Devletimiz en büyük tasarrufu Bayburt’taki bence. Bayburt, ülkemizin en az nüfusa sahip kenti. Toplam 43 bin kişi yaşıyor. Bu şehre yılda 2 milyon kapasiteli havalimanı yapacaklar. Kim o 2 milyon kişi derseniz, onu yapanlarda bilmiyor bence. Çünkü kentin tüm komşu şehirlerinde havalimanı var zaten.  

Baktım devletin tasarruf paketi ülkenin kalkınmasına yeterli olmayacak bir omuz atayım, destek olayım diye buzdolabını açtım. İçine bakarak kara kara düşünüyorum nerden tasarruf edebilirim diye, buzdolabı dile geldi, “Boşluklarımın toplamı, hayallerinden büyük” dedi.

Büyük buzdolabı, derin konuştu. Bende boş durur muyum “itibardan tasarruf olmaz zaten” dedim, kapattığım kapağını. “Eğitim şart, eğitim şart” derken olayı basitleştirdikleri için ortada eğitim meğitim kalmadı. Şimdi sıra ekonomide sanırım. Birkaç kuruş kalmıştı, bu tasarruf tedbirlerinden sonra kendi ülkesinde yabancıya göre daha pahalıya otelde kalan Türk vatandaşı gibi onu da alacaklar elimizden. Kamuda tasarruf ve verimlilik paketinin yenisi de açıklanır yakında. O pakette verdikleri IBAN’a bir de para isterlerse şaşırmayın. Zor onların da işi, biraz anlayışlı olun. 

Herkese iyi tasarruflar…