İzmir'in önemli ulaşımından biri olan Üçyol metrosu son zamanlarda sık sık gündeme gelen arızalarıyla dikkat çekiyor... Özellikle Üçyol semtinde bulunan metro istasyonunda yaşanan sorunlar biz İzmir halkını ciddi şekilde mağdur ediyor. İşte bu sorunların başında yürüyen merdivenlerin sürekli arızalanması geliyor.

Zorundalık...

Akşam saatlerinde işten veya okuldan dönen insanlar merdivenlerin çalışmaması nedeniyle büyük zorluklar yaşıyor. Açıkçası işten yorgun argın çıktığımda yürüyen merdivenlerin çalışmadığını görmek benim için tam bir eziyetten başka bir şey değil... Yaşlılar ve engelliler için bu durum daha da önemli. Çünkü onlar için merdivenlerin çalışmaması demek, zorlu bir yolculuk demek. Birçok kez şahit olduğum ve maruz kaldığım üzere insanlar merdivenler çalışmadığı için "zorunda" kalarak yürüyorlar. Bu durum özellikle yoğun saatlerde,  istasyonda büyük bir insan yoğunluğuna ve kargaşaya sebep oluyor.

Sanırım canımız tehlikede!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan üzücü ve can sıkan olay ise Üçyol metro istasyonundaki merdivenlerin arıza yapmasıyla sorunların ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha göstermiştir diye düşünüyorum... İstasyondaki yürüyen merdiven yukarı doğru çıkarken bir anda arıza yapıp geri geri çalışması sonucu tam "11" kişi yaralandı üstelik bu "ilk" değildi daha önce de yaşanmıştı... Bu olay sadece istasyonun bakım ve güvenlik eksikliklerini değil aynı zamanda yolcuların güvenliği için ne denli ciddi riskler oluşturduğunu da bir kez daha gözler önüne serdi. Tabii ki sadece can güvenliğini riske atmakla kalmıyor aynı zamanda İzmirlilerin güven duygusunu da zedeliyor. İnsanlar yürüyen merdiveni kullanırken "acaba..." diye düşünüyor ama başka çaremiz olmadığı için canımızı tehlikeye atarak merdivenleri kullanmak "zorundayız"...

Tekrarı olmamalı

İzmir gibi büyük şehirde vatandaşların güvenli şekilde toplu taşıma hizmetlerinden yararlanabilmesi belediyelerin öncelikli sorumlulukları arasında yer alması gerektiğini düşünüyorum... Yürüyen merdivenlerin düzenli bakımının yapılması, teknik ekiplerin zamanında müdahale etmesi bu tip sorunların çözümü için adım atılması gerektiğini göstergesi olabilir.

Toplu taşıma insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve şehir içi ulaşımı sağlamak için var zorlaştırmak için değil. Üçyol metro istasyonunda yaşanan bu sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması ve aynı sorunu 3. kez yaşamamamız dileğimle. Tekrar görüşünceye dek hoşça kalın...