Manipülasyon; başkalarının duygu, düşünce ve davranışlarını çeşitli yöntemlerle ona hissettirmeden değiştirmeye çalışmaktır. Manipülasyon yapan kişi kendi çıkarları ve istekleri doğrultusunda karşısındakini etkilemeye çalışır. Yaptıklarınızla bazen bir kişiyi bazen de milyonları etkilersiniz. “Belediyecilik bizim işimiz” diye oy toplayanların, halka iyi hizmet götürmek yerine vergileri boşuna harcandığını fark ettiğiniz zamanki aydınlanmadır manipülasyon… Peş peşe casusluk davaları açarak orduyu zayıflatanların, tank fabrikasını kurtarmak yerine plastik dinozor almayı tercih edenlerin ülkesinde yaşananlardır manipülasyon... Gitmediğiniz yol, geçmediğiniz köprü, görmediğiniz havalimanı, uğramadığınız hastane için sizden, çocuklarınızdan ve hatta torunlarınızdan alınan ve alınacak olan paraları sorgulamıyorsanız emin olun manipülasyona uğraşmışsınızdır. 

Ahlak çürümüş, adalet bitmiş, cehalet her yeri sarmış, başarı düşmüşken ülkenin eğitimden sorumlu en üst düzey yöneticisi “Ülkemizi örnek alıyorlar” dediğinde ona inanıyorsanız manipülasyonun içindesiniz demektir. 20 yıldır ekonomiye düzeltemeyenlerin, her seçimden önce seçim sonrası ülkenin şahlanacağını dile getirenlerin sözlerini hala dikkate alıyorsanız uzun süredir manipülasyona maruz kalıyorsunuz demektir.  

Manipülasyona ne zaman, nerede ve kim tarafından maruz bırakılacağınızı bilemezsiniz. Her şey bir gün cep telefonunuza gelen “Sen farklısın” mesajıyla başlayabilir. Herkes kendini farklı hissetmek ister ve bu insanların zayıf noktalarından biridir.  

Bu cümle Netflix’te başlayan KUBRA adlı diziden… 8 bölümlük dizi Sıcak Kafa’nın da yazarı Afşin Kum’un aynı adlı romandan uyarlanmış. Dizide Çağatay Ulusoy, Aslıhan Malbora, Ahsen Eroğlu gibi tanınmış oyuncular varken yönetmen koltuğunda ise Durul Taylan ve Yağmur Taylan ikilisi bulunuyor. 

Dizi, din ve siyaset üzerinden “Seçilmişlik” duygusu başta olmak üzere pek çok sorgulama yapmamıza neden oluyor. Dizi hakkında spoiler vermemek lazım, zira buna çok açık. Son bölüme kadar ne yaşandığını çok algılayamayabilirsiniz. Düğüm son bölümde çözülüyor. Gerçeklerin er geç ortaya çıkması gibi bir durumu vardır. Bu dizide ve gerçek hayatta bu böyle... Siz siz olan manipülasyona uğramamak için bol bol soru sorup, çokça araştırıp okuyun… Yoksa size ait olan her şeyi ve ülkenizi bile bir anda kaybedebilirsiniz.