Beşiktaş en karışık sezonlarından birini yaşıyor… Alınan kararlar? Kötü kadro planlaması ve yönetim? Bir kulüp nasıl erkenden sezon başı havlu atar? İsyan eden taraftar! İşte başkanların serüveni…

SON MÜHÜR/ ÖMRE BEDEL

120 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde 34 farklı isim başkanlık koltuğunda yer alırken 35. isim olarak Hasan ARAT geçtiğimiz günlerde göreve seçildi. 

Siyah-Beyazlıların başkanlık süresi rekoru efsane isim Süleyman SEBA’da bulunmaktadır. 1984 yılından 2000 yıllarını kapsayan 8 dönemde yani 16 yıl aralıksız başkanlık görevini yürüten SEBA, Beşiktaş kulübünün en uzun süre görevde kalan ismi olarak tarihe geçmiştir.  

Son 4 isim görev süresini tamamlayamadı…

Siyah-beyazlılarda onursal başkan Süleyman SEBA'nın ardından 2000 yılında başkanlığa seçilen Serdar BİLGİLİ, 2004'te görevinden istifa etti.

Serdar BİLGİLİ'den sonra başkanlık koltuğuna gelen Yıldırım DEMİRÖREN, 2012'de Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı seçilmesinin ardından görevinden ayrıldı.

2012-2019'da başkanlık yapan Fikret ORMAN ile Ahmet Nur ÇEBİ ise görev süreleri dolmadan olağanüstü seçimli genel kurul kararı alarak tekrardan aday olmadılar.

Artçılarla gelen değişimlerin devamında 34. Başkan Ahmet Nur ÇEBİ ile adeta büyük bir yıkım yaşayan Siyah-Beyazlılar henüz toparlanmış değiller. Dört bir yanında çatlaklar oluşan köklü takım yeni başkanı ile birlikte umutlarını yeşertmeye çalışıyor. Ancak görünen o ki çok sancılı bir süreç Beşiktaş ve taraftarlarını bekliyor.

Ders Alınası Adımlar…

Bu sezon futbol takımının kadro planlaması ve sergilediği kötü performans nedeniyle eleştirilerin hedefi haline gelen ÇEBİ, 3 yıllık görev süresi dolmadan olağanüstü seçimli genel kurula gitme kararı almıştı. Taraftarla zayıflayan bağ, evinde alınan üzücü yenilgi ile birlikte görevinden ayrılan bir teknik adam veuzak bir tarih için planlananolağanüstü seçim kararı ile birlikte kopmuştu. Başlayan kaos ortamı değişen teknik adam sayısı arttıkça daha da derinleşmişti. Teknik adamın değişmesinden öte taraftarı en çok üzen hiçbir deneyimi olmayan bir yardımcı antrenörün ellerine, 120 yıllık bir kulübü teslim etmek olmuştu. En son atılan adım ise, Beşiktaş’ın efsane bir ismi; Rıza ÇALIMBAYhamlesi ise gelecek yeni yönetimin elini kolunu bağlamış, büyük bir zaman kaybına sebep olmuştu. Sonuçta efsane isim hoş olmayan bir şekilde kulübe veda etmiş yerini başka bir teknik sorumluya bırakmıştı. 

Atılan tüm adımlar tüm kulüplere büyük örnek oldu. Art arda gelen değişikliklerin sporcular arasındaki otorite boşluğunu arttırdığı, geçen her saniyenin yarışmacı kulüplerin aleyhine işlediği, değişen kararların ve adaylık konusundaki kararsızlıkların taraftar ve kulüp arasındaki güveni yok ettiğini anlık olarak yaşadık. Büyük bir deprem yaratan kararların sonuçlarını görmüşken ders almamak olanaksız olur.

Yeni Başlangıç…

Tarihinde katılımın rekor olduğu bir seçimle, 21 sandıktan da önde çıkan Sayın Hasan ARAT, Siyah-Beyazlı kulübün 35. başkanı seçildi. Ses getiren bir lansman ile ve başarılı bir seçim çalışması gerçekleştiren sayın ARAT, başkanlık koltuğuna oturalı kısa bir süre olmasına rağmen büyük adımlar atıyor. Görevinin zor olduğunun farkında olan ve önceki yönetimi eleştirmeden yoluna devam Hasan ARAT, çok çalışacağının sinyallerini verdi. 90 günlük bir zamana vurgu yaparak birçok yeniliğin başlayacağını dile getirdi. İlk adım ise sezon yarısı olmasına rağmen dünyaca tanınan başarılı bir teknik adam olan Fernando Santos’u göreve getirdi. Beşiktaş’ın mücadeleci ruhuna uyan teknik adam seçimi taraftarlara ve takıma biraz nefes aldırdı. Ancak son alınan mağlubiyetle hem teknik adam hem de sayın Hasan ARAT eleştiri oklarına tutuldu. 

Taraftar …

Özellikle spor arenasında değişimin zor olduğu bilinirken taraftarın sabırsızlanması, gidişatı biraz zorlaştırabilir. Duruşuyla Beşiktaş’a yakışır davranışlar sergileyen Sayın Hasan ARAT, Siyah-Beyazlı ruhu geri getirmeye çalışıyor. Bunun için de taraftardan ve sporseverlerden tam destek sağlanmalı. Bu uzun yolda birlikte ve destekleyici hareket edilmeli. 

Son 3 yılda sezona erkenden havlu atan bir takım varken taraftara da hak vermemek elde değil; ancak acele etmek doğru olmayan kararlara ve hamlelere yol açacaktır. Genç yaşta olmasına rağmen onursal başkan Süleyman SEBA yönetiminde görev alan Sayın Hasan ARAT’ın, bu görevi layıkıyla yerine getireceğine, Beşiktaş ruhunu takıma tekrardan kazandıracağına inancım tastamam. Başarı tek başına gelen bir olgu değildir. Başarı bir ekip işidir.