Alper Temiz- İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri'nden izin alınarak düzenlenen ve il-ilçe belediyelerinin yer tahsisi ile gerçekleştirilen festivallerin son yıllarda çetelerle başı dertte. Özellikle ekonomik koşulların giderek daha kötü bir grafik çizmesi, kumar, uyuşturucu ve suç örgütlerinin genişlemesine olanak tanıyor. Ancak suçun, bu sefer de kendini festival ve organizasyonların çevresinde göstermeye başladığı dile getirildi. Konu ilk defa, Adana Lezzet Buluşmaları Koordinatörü Cem Özçelik tarafından dile getirildi. Adana'nın yemek kültürünü tanıtmak maksadı ile herhangi bir kâr amacı gütmeden farklı şehirlerde "Adana Lezzet Buluşmaları" adıyla düzenlenen buluşma, bu yıl İzmir Bornova'da gerçekleştirilecek. 
Ancak Cem Özçelik organizasyon öncesi bazı kişilerin, kendilerinden haraç istemeye yeltendiğini ve farklı şehirlerde düzenledikleri etkinliklerde de aynı grubun benzer yaklaşımlarıyla muhatap olduklarını anlattı.

Doğu Anadolu Muhtarlar Federasyonu 5. Olağan Genel Kurulu'nda muhtarlar bir araya geldi Doğu Anadolu Muhtarlar Federasyonu 5. Olağan Genel Kurulu'nda muhtarlar bir araya geldi


"BİR GRUP VAR, HER YERDE..."
"Bir grup var ve her yerde aynı işi yapıyor. İstanbul'da da Aydın'da da karşımıza çıktılar" diyen Özçelik, "Güçlerinin yettiklerinden haraç kesebiliyorlardır ancak ben işlerine çomak soktum. Kim oldukları, nereden cesaret ve güç aldıklarını bilmiyorum. Biz Adana Lezzet Buluşmaları'nı, kentimizin kültürünü tanıtmak amacıyla yapıyoruz. Parada gözümüz yok. Bizim böyle bir gayretimiz yokken, bu gibi çetelerin bizim gibi kültürel etkinlikler ve buluşmalar düzenleyen insanlardan haraç kopartmak istemesi gülünç. Hedefleri,buluşma ve festivallerden bir kazanç elde edilirse, belli bir kısmını istemek şeklinde" diye konuştu. Öte yandan Özçelik, "Mesela şu da oluyor; İzmir'de bir dernek başkanı belediye belediye gezip para istiyor. Bizim böyle bir amacımız da yok ve hiçbir zaman böyle bir çabamız da olmadı. Önemli olan kültürlerin kaynaşmasıdır" diye aktardı.

Editör: Alper Temiz