Narenciye ihracatının lideri mandalina, ihracat artış rekortmeni portakal Narenciye ihracatının lideri mandalina, ihracat artış rekortmeni portakal

HSBC, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni enflasyon tahmini ve son enflasyon beklentileri anketine dayanarak USD/TRY tahminlerini güncellediğini belirtti. Banka, "USD/TRY'deki yükselişin yavaş ve sınırlı olacağı görüşümüzü koruyor ve yılsonu için 36,0 olan tahminimizi değiştirmiyoruz. Daha fazla dolarizasyon, iyileşen makro nabız ve sermaye girişleri muhtemelen TL'yi destekleyici olacaktır" dedi.

1715603472546

HSBC'nin yayınladığı raporda, TCMB'nin 22 Şubat'ta para biriminin reel olarak değer kazanmasına ilişkin yönlendirme yaptığını hatırlatıldı. Bu yönlendirmenin ardından HSBC'nin, TCMB'nin yeni enflasyon tahmini, son enflasyon verisi ve enflasyon beklentileri anketini kullanarak USD/TRY tahminlerini güncellediği ifade edildi.

Bankanın raporunda, TL'nin reel olarak sabit kalması durumunda USD/TRY'nin yılsonunda 37-40 aralığında tamamlanabileceği öngörüsüne yer verildi. Ayrıca, raporda nominal faizlerin yüksek seviyesi ve pozitif reel faizlerin TL talebini artıracağına dair inançlarının devam ettiği belirtildi. Makro tarafta veri nabzının olumlu seyrettiği vurgulanarak, yıllık enflasyonun ikinci çeyrekte düşüş eğilimine girebileceği öngörüsü yapıldı. Bununla birlikte, raporda döviz arzı ve talebi arasında daha iyi bir denge sağlandığı ve TL varlıklara yönelik yabancı yatırımcı iştahının geri dönmesinin para birimini destekleyebileceği ifade edildi.

Kaynak: Haber Merkezi