Geçtiğimiz günlerde Çiğli Belediyesi'nde çalışan 300 işçi ‘seçim öncesi keyfi ve kötü niyetli alım’ gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. Belediye kaynakları işten atılanların ‘bankamatik çalışanları’ olduğunu öne sürerken, işçilere yakın kaynaklar ise 3-4 yıldır belediyede çalışan ve verimli görev yapan çalışanlar olduğunu iddia etti.

Bodrum'da çöp mesaisi: Bayramı tatili boyunca 7 bin 800 ton çöp toplandı Bodrum'da çöp mesaisi: Bayramı tatili boyunca 7 bin 800 ton çöp toplandı

İşçiler sloganlarla ve marşlarla protesto etti

İşçiler sloganlarla ve marşlarla protesto etti

Belediye önünde toplanarak, Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız’ı protesto eden işçiler, slogan atarak ve marşlar okuyarak, işten çıkarmaları protesto ederek, yapılan yanlıştan dönülmesini talep etti. Ayrıca belediye önünde toplanan kalabalığa karşı çevik kuvvet polisinin hazır olarak bekletilmesi dikkat çekti.

"Kimse insanların ekmeği ile bir kağıt göndererek oynayamaz"

İşten çıkarmalarla alakalı açıklama yapan ve grevle alakalı yol haritalarını hep birlikte belirleyeceklerinin altını çizen DİSK 8 Nolu Şube Sekreteri Barış Okur, “Bir araya geleceğiz ve yol haritamızı belirleyeceğiz. Öncelikle sayının net olarak kaç olduğunu belirlememiz lazım. Tüm arkadaşlarla bir araya geleceğiz. Aynı siyasi partiden başkanlığı devralan aynı siyasi partinin belediye başkanı, birilerinin umuduyla oynayarak işe alıp, 100’ün üzerinde işçiyi ‘keyfi ve kötü niyetli alım’ adı altında atıyorsa biz buna izin vermeyeceğiz. Bu krizin, bu keyfiyetin sebebi işçiler değil. Kimse insanların ekmeği ile bir kağıt göndererek oynayamaz. Burada birçok arkadaşımız ciddi sıkıntılar içinde. Kiracı olan, yeni evlenen, çocuğu hasta olanlar var. Direnişle ilgili yol haritamızı hep birlikte belirleyeceğiz.” ifadelerini kullanarak, belediyenin bu konudaki tavrını eleştirdi.

Muhabir: ATAKAN BAŞPEHLİVAN