Suat Nezir'in Buca siyasetinin dengelerini değiştirme potansiyeli taşıyan İYİ Parti hamlesi CHP'nin önde gelen isimlerinden Tacettin Bayır'ın tepkisini toplamıştı. CHP İzmir eski milletvekili Tacettin Bayır,  “Benim bilgim dahilinde başka partiden aday olamaz, yasalar müsaade etmiyor… Yani bir seçim döneminde bir kişi iki ayrı partiden adaylık müracaatında bulunamaz.  Kaldı ki yasaları var daha önce benzer bir şey Ahmet Sarışın’da oldu. Ahmet Sarışın CHP’den müracaat etti sonra aday gösterilmeyince gitti AK Parti’ye müracaat etti.  Burada il başkanlığımız itiraz etti adaylığı düştü, eşini aday gösterdi…

Yani seçim kanunu diyor ki; Siyasi partiler yasası aynı dönem içerisinde bir kişi bir partiden aday adayı olarak müracaat edebilir. Orada olmazsa kaçıp da başka partiden aday olamaz. Ancak bağımsız aday olabilir, dolayısıyla yani söz konusu Suat Bey herhalde bunu bilmesi lazım nasıl bu hatayı yapıyor bilmiyorum. Bağımsız düşünüyorsa, ki bağımsızda da şansı olmaz zaten” demişti.

Çetin Doğan hastaneye kaldırıldı Çetin Doğan hastaneye kaldırıldı

Suat Nezir’den cevap gecikmedi…

Tacettin Bayır’ın iddialarını değerlendiren Suat Nezir bugüne kadar ezbere iş yapmadıklarını vurgulayarak ‘bir kişi bir partiden aday adayıyken ve bu aday Parti Meclisi’nde kesinleştikten sonra YSK’ya gitmeden aday adayı vazgeçtiğine dair bir dilekçe sunarsa ve bununla alakalı imzaları alırsa herhangi bir kanuni bir sorun kalmıyor. Biz bu belgeyi aldık. Ben Tacettin Bayır’ı çok severim ancak kendisine eksik bilgi vermişler. Biz bir iş yapmadan önce kendimizi sağlama alarak yaparız. Ezbere iş yapmadık bugüne kadar, ezbere iş yapmadığımız bugüne kadar geldiğimiz noktanın kanıtıdır’ diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi