CHP’den aday adayı olan Suat Nezir’in İYİ Parti’den aday olup olamayacağı sorusu kafaları karıştırmıştı. 2004’te SHP’den aday olmak isteyen Ahmet Sarışın’ın CHP’nin itirazı üzerine adaylığının iptal edilmesini hatırlatanlara göre Suat Nezir CHP’den aday adayı olduğu için başka bir partiden aday olamaz, ancak bağımsız aday olarak seçime katılabilir.

Suat Nezir'den Son Mühür'e özel açıklama...

İYİ Paerti'den adaylığı önünde engel olduğu iddialarının anlamsız olduğuna işaret eden Suat Nezir Son Mühür'e yaptığı açıklamada şunları söyledi...

'Bir kişi bir partiden aday adayıyken ve bu aday Parti Meclisi’nde kesinleştikten sonra YSK’ya gitmeden aday adayı vazgeçtiğine dair bir dilekçe sunarsa ve bununla alakalı imzaları alırsa herhangi bir kanuni bir sorun kalmıyor. Biz bu belgeyi aldık. Ben Tacettin Bayır’ı çok severim ancak kendisine eksik bilgi vermişler. Biz bir iş yapmadan önce kendimizi sağlama alarak yaparız. Ezbere iş yapmadık bugüne kadar, ezbere iş yapmadığımız bugüne kadar geldiğimiz noktanın kanıtıdır.'

Deniz Yücel'den Bakan Yusuf Tekin'e: Senin görevden affını isteyeceğin günler yakındır! Deniz Yücel'den Bakan Yusuf Tekin'e: Senin görevden affını isteyeceğin günler yakındır!

Rozetini Ümit Özlale taktı...

CHP'den kopan Suat Nezir İYİ Parti İzmir il Başkanlığı'nda gerçekleştirlen bir törenle İYİ Partili oldu. Nezir'in rozetini İYİ Parti İzmir Büyükşehir Adayı Ümit Özlale taktı.

Peki gerçekten Suat Nezir'in İYİ Parti'den adaylığının önünde yasal bir engel var mı?

Yasa iki detaya dikkat çekiyor...

Siyasi partiler yasasının konuyla ilgili detayları içeren 40.Maddesinde ‘Bir kimse, bir partiden önseçim veya merkez adaylığı yoklamasına katıldıktan sonra başka bir partiden merkez adayı gösterilemez ve partisinden istifa etmedikçe bağımsız aday olamaz’ detayı dikkat çekiyor.

İşte yasa maddesi…

Siyasi partilerde aday adaylığı ve merkez adaylığı: Madde 40 – (Değişik birinci fıkra: 28/3/1986 - 3270/11 md.) Siyasi partiler, Anayasa ve kanunlarda belirtilen şartlara aykırı olmamak kaydıyla adaylarda daha başka ne gibi şartlar bulunması gerektiğini tüzüklerinde gösterebilirler. Bir kimse, aynı zamanda, önseçimlerde ve merkez adaylığında değişik siyasi partilerden veya aynı partiden, aynı seçim için birden fazla seçim çevresinden önseçime katılamaz. Bir kimse, bir partiden önseçim veya merkez adaylığı yoklamasına katıldıktan sonra başka bir partiden merkez adayı gösterilemez ve partisinden istifa etmedikçe bağımsız aday olamaz.

Kafaları karıştıran ibare ‘Merkez Adaylığı Yoklaması’

CHP’de adaylık başvurusu yapan ancak MYK ve PM’den ismi aday olarak çıkmayan Suat Nezir’in durumu yasada belirtilen ‘merkez yoklaması’ tarifine uyuyor mu sorusu gündeme geldi. Yasadaki muğlak ifade her seçim döneminde tartışıldığı için yetkililer harekete geçti. Yüksek Seçim Kurulu’nun 2015 Mart’ında Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre partilerin ön seçimine giren adayların başka bir partiye adaylık için başvuru yapma şansı bulunmazken, ‘Merkez Yoklamasına’ giren adaylardan seçilmeyenler yasal süre içerisinde başka bir siyasi partiye adaylık başvurusunda bulunabilir ya da seçime bağımsız olarak girebilir.

İşte YSK’nın 326 sayılı kararı…

Kaynak: Haber Merkezi