Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde dünyaya geldi. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan oyuncu, ilk ve orta öğrenimini Lüleburgaz'da tamamladıktan sonra lise eğitimini Edirne'de aldı. Üniversite eğitimi için İstanbul'a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi'nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında Tekel'de memurluk da yapan Soydan, askerlik hizmetini yedek subay olarak tamamladıktan sonra 1966 yılında sinema dünyasına adım attı.

Murat Soydan kimdir?

Murat Soydan kimdir?

Kariyerine Nejat Saydam'ın yönettiği "Kolsuz Kahraman" adlı filmle başlayan Soydan, Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı gibi dönemin önemli isimleriyle bir araya geldi. 1970'li yılların gözde jönlerinden biri olan Soydan, Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi ünlü aktrislerle birçok filmde başrolü paylaştı.

Her yerde yangın var Her yerde yangın var

221 filmde rol alan Murat Soydan, sinema kariyerinin yanı sıra bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı da yapmıştır. 1972 yılında "Zulüm" filmiyle 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık görülmüştür.

Soydan'ın ilk evliliğinden bir çocuğu bulunmaktadır. İkinci evliliğini Uğur Gül Hanım ile gerçekleştiren ünlü oyuncunun Ali ve Mehveş adlarında iki çocuğu daha vardır. Soydan, kızı Mehveş aracılığıyla hayranlarına veda ettiğinde, "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun" sözleriyle sevenlerine duygusal bir veda mesajı bıraktı.

Kaynak: HABER MERKEZİ