Görünen o ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Buca’daki Sosyal Kampüs içindeki binanın ne olması gerektiği konusunda kararsız.

Bu bina down sendromlu ve otizimliler için diş hastanesi mi olsun, yoksa kampüsteki yaşlı bakım merkezinin kapasitesinin genişletilmesi için mi kullanılsın ikileminde…

Kuşkusuz, Başkan Tugay’ı arada bırakan iki konuda, hem ülkenin, hem de İzmir’in kanayan yarası…

Hangisi yapılırsa yapılsın, son derece de gerekli…

Ama Başkan Tugay seçimini, o binanın engelliler için diş hastanesi olması için kullanılmalı.

Neden derseniz?

Birincisi, Sağlık Bakanlığı’ndan böyle bir izin almak hiç kolay değil. Kendisi de doktor olan Başkan Cemil Tugay da sanırım bu konuyu gayet iyi bilir.

İkincisi, Balıkesir’den Muğla’ya kadar engelliler için diş hastanesi bulunmuyor. İzmir’de yapılırsa bölgenin tek engellilere hizmet veren hastanesi unvanını alacak. Bu başarı da Büyükşehir Belediyesi’nin hanesine yazılacak.

Üçüncüsü, Sağlık Bakanlığı, 2023’te Türkiye genelinde engellilere yönelik diş hastanesi ön izin başvurularından sadece 18 tanesine izin verdi. 17 tanesini devlete bağlı hastaneler, bir tanesini ise CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eşrefpaşa Hastanesi aldı. Böylesi bir avantajı geri tepmek projeyi rafa kaldırmak kötülük yapmak olur.

Dördüncüsü, Sağlık Bakanlığı’ndan alınan ön iznin ardından Buca’daki bina bu yılın başında hastane olacak şekilde projelendirildi. Sağlık Bakanlığı da projeyi onayladı. Yapılması gereken binaya biraz para harcayıp projeye uygun hale getirmek ve içinin tefrişini yapmak. Son noktaya gelmiş böylesine önemli bir işten vazgeçmek akla mantığa sığmaz ve de sığdırılmaz.

Beşincisi, yaşlı bakım merkezi için bina her yere yapılır. Ama Sağlık Bakanlığı izni ve onayı bu bina için verdiğinden ‘ben diş hastanesini buraya yapacağım’ denemiyor. Kaldı ki Sağlık Bakanlığı’ndan alınan iznin değeri, binanın değerinden kat kat fazla. Bu kadar değeri elinin tersiyle itme de insafsızlık olur.

Bu kadar gerekçeden Başkan Cemil Tugay’ın Buca’daki o binanın ne olması gerektiği düşünmesine bürokrasinin önüne koyduğu diğer alternatifi değerlendirmeye bile almasına gerek yok.

Lakin, yine de ikna olmazsa; Başkan Tugay’a Yenişehir’deki Eşrefpaşa Hastanesi’nin hemen arkasında yer alan Konak Engelsiz Yaşam Köyü’ne bir uğramasını öneriyorum. Orada eğitim alan 150 den fazla çocuğun ailesiyle bu konuyu bir konuşursa, diş tedavilerinde neler çektiklerini daha iyi anlar.

Eğer yine ikna olmazsa; Başkan Tugay’a bir diğer önerim, Türkiye’de engellilerin diş tedavilerinde karşılaştıkları sorunları en iyi bilen ve bu konuda ciddi çalışmalar yapan Prof. Ertuğrul Sabah ile sohbet etmesi.

Eminim ki, bunları yapsın ‘Orası diş hastanesi olacak. Hemen projeyi ihale edin. En kısa sürede de açılsın’ talimatı verecektir.

Tüm bunlara rağmen ‘Yok orası yaşlı bakım merkezinin ek binası’ olacak derse, ben hakkındaki düşüncelerim konusunda hiç istememe rağmen bir kez daha haklı çıkacağım.