6 Şubat'ta felaketi yaşayan Türkiye depremden dolayı hala yaralarını taşıyor. Kahramanmaraş merkezli deprem çevre illeri adeta yerle bir etti. Binlerce can kaybına neden olan deprem, ihmalide gözler önüne serdi. Yargı süreci, mezara dönüşen binalarda ihmal edilen insanlar için çalışıyor. Bu kapsamda Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı, depremde aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) sporcu, öğretmen ve tur rehberlerininde bulunduğu 72 kişinin hayatını kaybettiği yıkılan İsias Otel ile ilgili tutuklanan 5'i tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başladı.

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya, 12 Haziran'da görülecek dava ve bilirkişi raporu hakkında konuştu: 

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya, 12 Haziran'da görülecek dava ve bilirkişi raporu hakkında konuştu: 

Karakaya, "Aileler olarak Dokuz Eylül Üniversitesi uzmanlarına güvenmek istiyoruz. Düzgün ve doğru bir rapor olacağına inanmak istiyoruz. Olaylar 16 saniye içerisinde oldu. Gelinen notada davadaki mahkemelerde çok önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Aldığımız raporlar profesyoneller tarafından alınan raporlardır. 16 saniyede yıkılan bir binada çocuklarımıza hiçbir şans tanınmamıştır. Bilirkişilerin işlerini tam yapacağına ve hukuka güveniyoruz." dedi.

Duruşmanın 12 Haziran'da yapılacağını hatırlatan Karakaya, "Büyük ihtimalle o tarihte bilirkişi raporu yetişmez. Yapılması gereken bazı detaylar vardı, onların yapılacağını düşünüyoruz. Tabi ki bir sürpriz olur mu olmaz mı göreceğiz." diye ekledi.

Kim Milyoner Olmak İster'de soruldu: II. Viyana Kuşatması hangi padişah döneminde gerçekleşmiştir? Kim Milyoner Olmak İster'de soruldu: II. Viyana Kuşatması hangi padişah döneminde gerçekleşmiştir?

Dernek Başkanı, daha önce aldıkları raporların da uzmanlar tarafından hazırlandığını vurguladı: "Bizim aldığımız raporlarda kendi alanında uzman Mustafa Erdik'in ekibinin sunduğu raporlar var. Raporlarda her şey net bir şekilde ortadadır. Gerçeklerin üstün geleceğine inanıyoruz. Biz gerçeği kendi gözlerimizle gördük. Bu insanların cezasının olası kast olduğunu da biliyoruz. Olası kast ile hüküm giymesi gerekir. Dava Bilinçli taksir değildir. En fazla 22.5 yıl değildir. Her bir can için işledikleri cinayetin cezasını çekmeliler."

Karakaya, kamu görevlilerinin de bu trajedide sorumlu olduğunu savundu ve kamu görevlilerinin de yargılanıp cezalandırılmasını talep etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ