Vural ayrıca otopark şirketi İspark, su şirketi Hamidiye ve Halk Ekmek'in de potansiyel olarak satış için değerlendirilebilecek varlıklar arasında olduğunu belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehrin doğalgaz dağıtım şirketi İstanbul Gaz Dağıtım AŞ'yi (İGDAŞ) halka arz etme planını yeniden canlandırıyor. İBB Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural, belediye meclisinde CHP'nin çoğunluğu elde etmesinin, İGDAŞ'ın halka arzı da dahil olmak üzere fonlama sağlama planlarında ilerlemeye imkan tanıdığını söyledi.

Bloomberg'ün sorularını yanıtlayan Vural, "Eskiden bir projeyi kabul etmek için yaklaşık bir yıla ihtiyaç duyarken, şimdi oldukça hızlı karar alabiliyoruz" dedi.

Hizmet sektörü fiyatlarındaki artış küresel enflasyon düşüşlerini aksatıyor mu? Hizmet sektörü fiyatlarındaki artış küresel enflasyon düşüşlerini aksatıyor mu?

İGDAŞ'ın halka arz planı ilk olarak 2010'larda gündeme gelmiş ancak hayata geçememişti. Vural, daha yüksek doğalgaz tarifesinin onaylanması durumunda İGDAŞ'ın 10 milyar dolara kadar değerleme yakalayabileceğini söyledi. Vural ayrıca, İGDAŞ'taki İBB hissesini yüzde 90'ı aşkın seviyeden yüzde 20'nin altında bir seviyeye indirmeyi hedefleyeceklerini kaydetti.

Vural “Bir finans insanı olarak özelleştirmeden yanayım. Belediyenin nihayetinde sadece belediye işlerine geri dönmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. İBB Meclisi’nin halka arz izninin hala geçerli olduğunu belirten Vural, yatırım bankalarını yetkilendirme aşamasından önce yapılması gereken bazı çalışmalar olduğunu ve bunlar arasında şirket ana sözleşmesinin yeniden düzenlenmesinin de olduğunu ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ