Bursa'da 2024 yılı orman yangınlarıyla mücadelede yer alacak kurum ve kuruluşların temsilcileri, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'nde bir araya geldi. Toplantıda, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında yapılan görüşmeler sonucunda 23 maddeden oluşan kararlar açıklandı. Vali Demirtaş, "Sıcaklıkların artmasıyla kuruyan ot ve ağaçlar, orman yangınları açısından etkili olan birçok faktörü beraberinde getirecektir. Yaz aylarında Bursa'da meydana gelebilecek yangınlarla mücadelenin ortak çalışmalar ile kısa sürede ve felakete dönüşmeden sonuç alınacağına inanıyorum. Bu sebeple güvenlik güçleri, orman müdürlükleri ve yerel yönetimler tarafından alınacak tedbirlerin, yapılan planlamaların ve bu doğrultuda yapılacak çalışmaların koordineli bir biçimde yürütülmesi önemli" ifadelerini kullandı.

Bursa Orman Yangınları

Hazırlıklar tamamlandı

Bursa Orman Bölge Müdürü Esat Şimşek, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler ve hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Şimşek, Bursa ilinin orman yangınlarına karşı hassas bölgelere sahip olduğunu ve Bölge Müdürlüğü olarak sezon öncesi hazırlıkların tamamlandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Galatasaray'a tebrik paylaşımı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Galatasaray'a tebrik paylaşımı!

16 Mayıs 2024 tarihi itibariyle geçerli olacak!

16 Mayıs 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 23 maddelik kararda belirtilen bazı maddeler şu şekildedir: "Ormanlara 4 kilometre ve ormana yakın olan mahallelerde anız ve benzeri bitki örtüsünün yakılması yasaklandı. Orman yangınlarına ilk müdahale ekipleri, 1 Haziran - 31 Ekim tarihleri arasında önceden planlanan noktalarda hazır bekletilecek. Orman alanlar içerisinde ateşli veya ateşsiz her türlü piknik yapılması yasaklanırken, orman parkları, piknik ve mesire alanları, gerçek ve tüzel işletmelerdeki kır lokantalarında ise, gerekli izinlerin ardından piknik yapılmasına izin verilecek. Saat 21.00'den sonra hiçbir şekilde piknik yapılmasına izin verilmeyecek."

Kaynak: Haber Merkezi