Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'nın fırlatma töreni için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Uraloğlu, bu sırada ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan SpaceX firmasına ait Brownsville Fırlatma ve Üretim Tesisi'ni ziyaret etti. 

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, tesisin ana üretim alanlarını gezdi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Bakan Uraloğlu, “SpaceX’in roketlerini ürettiği ana üretim tesislerini gezdik. Burada teknoloji, mühendislik, alın teri ve emek var. Starship Roketini burada üretiyor ve fırlatıyorlar. Buradan haftada bir fırlatma yapmayı öngörüyorlar. Üretim tesisi ile fırlatma tesisinin aynı yerde olması önemli. Tasarlayan, projelendiren, üreten ve fırlatan aynı mühendis ekip. Her şeyi kendileri yapabilir durumdalar. Starship ile birlikte 60 tane alçak yörünge uydusunu buradan aynı anda fırlatabilecek bir tesis yapmışlar. Gönderilen roketler aynı zamanda yine tesise dönerek tekrar kullanılabilecek. 6A uydusunu ülke olarak ürettik. İnşallah bunları da yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle, desteğiyle, gösterdiği hedefle Uzay Vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.  

TÜRKSAT 6A uydusunun 9 Temmuz'da Florida'daki Cape Canaveral'den SpaceX'in merkezinden Falcon 9 roketiyle başarıyla fırlatıldığını Bakan Uraloğlu kamuoyuna hatırlattı. 

Yeşilçam senaryolarını aratmayan bir hayat! Banu Özdemir için kötü günler geride kaldı Yeşilçam senaryolarını aratmayan bir hayat! Banu Özdemir için kötü günler geride kaldı

Bakan Uraloğlu “Herhangi bir aksaklık yok. Güneş panellerinin açılmasından sinyal alınmasına kadar bütün aşamalarda olması gerekenler oluyor. TÜRKSAT 6A’yı beraberce, ülke olarak yaptık ve uzaya gönderdik.” dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi