Arsenal Türkiye gündeminde adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Peki, Arsenal'in sahibi kim? Arsenal'in sahibi nereli? Arsenal'in sahibi kim? Arsenal'in sahibi nereli? Detaylar haberimizde... 

Fenerbahçe'nin kiralık oyuncusu Atatürk paylaşımı sebebiyle kadro dışı bırakıldı! Fenerbahçe'nin kiralık oyuncusu Atatürk paylaşımı sebebiyle kadro dışı bırakıldı!

ARSENAL'İN SAHİBİ KİM?

İngiltere'nin köklü futbol takımlarından Arsenal Football Club, 1886 yılında Islington Holloway'de kurulmuştur. Arsenal, zaman içinde birçok farklı başarı elde etmiş ve birçok farklı kişi veya grup tarafından yönetilmiştir. Dial Square adıyla başlayan ve daha sonra Royal Arsenal olarak adı değiştirilen kulüp, 1893'ten itibaren English Football League'e katılmaya başlamıştır. 1982 ile 2007 yılları arasında David Dein, Bracewell-Smith ailesi ve diğer hissedarlar tarafından yönetilen Arsenal, özellikle modernizasyonunda önemli rol oynamıştır.

2018 yılında Stan Kroenke tarafından satın alınan Arsenal, Kroenke Sports & Entertainment tarafından yönetilmektedir. Stan Kroenke, Arsenal'in sahibi olarak başkanlık görevini üstlenmiştir. Kroenke, aynı zamanda Forbes 400 listesinde yer alarak dünyanın en zengin iş insanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kroenke'nin eşi Anne Walton, Walmart'ın varisidir ve Kroenke ayrıca Denver Nuggets gibi profesyonel basketbol takımlarının da sahibidir. Son yıllarda Arsenal'ın eski ihtişamından uzaklaşmasıyla kulübün satışı gündeme gelmiştir. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Stan Kroenke'nin kulübü satışa açmaya sıcak baktığı belirtilmektedir. Kulübün satışına en güçlü adayın Spotify'ın kurucusu Daniel Ek olduğu ifade edilmektedir.

Arsenal Football Club'un sahibi 2008'den itibaren Kroenke Sports & Entertainment şirketidir. ABD merkezli bir şirket olan Kroenke Sports and Entertainment, Denver, Colorado merkezli bir spor ve eğlence şirketidir. Enos Stanley Kroenke veya kısa adıyla Stan Kroenke, ABD'li bir iş insanıdır ve Arsenal'ın yanı sıra birçok spor kulübünün sahibidir.

Kaynak: Haber Merkezi