Son zamanlarda sert düşüşler yaşayan altın fiyatları, bu gelişmeyle birlikte yeniden yön değiştirdi. Piyasalardaki belirsizlikler ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar gibi faktörler, altın fiyatlarının gelecekteki seyrini etkileyebiliyor.

Tasarruflarını altın olarak değerlendiren yatırımcılar, fiyat hareketlerini yakından izliyorlar. Nisan ayının ortalarından itibaren sert bir düşüş yaşayan altın fiyatları, geçtiğimiz hafta aşağı yönlü seyrini sonlandırdı. ABD enflasyonu sonrası ons altında yükseliş beklentileri desteklenmiş görünüyor. Piyasalar tekrar yukarı yönlü hareket etmeye başladı.

Citi'den dikkat çeken analiz: Türk piyasaları Rönesans'ın eşiğinde Citi'den dikkat çeken analiz: Türk piyasaları Rönesans'ın eşiğinde

2.500 üzerine çıkabilir

Merkez bankalarının altın talebinin devam etmesi üzerine, gram altın için orta ve uzun vadede beklentilerin yukarı yönlü olduğu belirtiliyor. Bazı bankalar, doların yıl sonu beklentilerini 37-40 TL aralığında açıkladılar. Talebin fiyatı doğrudan etkilemesi üzerine, sınırlı arzı olan her üründe fiyatın yukarı yönlü hareketi beklenir diyen uzmanlar, gram altının 2.500 üzerine çıkmasının uzak bir hedef olmadığını belirtiyorlar. Bu durumda gram altında öncelikle 2.470 TL seviyesi ardından yeniden 2.500 TL ve üzeri fiyatlamaların görülebileceği ifade ediliyor.

Bugünün anlık serbest piyasa verilerine göre çeyrek altın için alış fiyatı 4.008,00 TL ve satış fiyatı 4.089,00 TL olarak görülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi