Isparta Emniyet Müdürlüğü ekipleri, hafta sonunda yapılan YKS'nin ilk oturumu TYT'de bir adayın üzerinde elektronik düzenek olduğunu tespit etti. Yapay zekanın da işin içine katıldığı kopya girişimi bugüne kadar kriminal boyutuyla gündeme gelmişti. Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği ve Northeastern Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi mezunu Tansel Kaya ise son anda yakayı ele veren genç adaya 'hiç yüreğini karartma' diye seslendi. Kopya çekmek için hazırlanan düzeneğin ne kadar kapsamlı olduğuna dikkat çekerek son anda yakayı ele veren genç aday seslendi.

Elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmişti: Özge Ceren Deniz'in tıp fakültesi öğrencisi olduğu ortaya çıktı! Elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmişti: Özge Ceren Deniz'in tıp fakültesi öğrencisi olduğu ortaya çıktı!


800 milyon dolara satılmıştı...

İlk 4G sistemlerini geliştiren ve Qualcomm tarafından 800 milyon dolara satın alınan Flarion ekibinde yer almış; Airties, Intel ve Qualcomm gibi bilişim şirketlerinde yönetici olarak çalışmış, 2013 yılından beri aktif olarak kripto paralar ve blokzinciri projeleri geliştiren Mindstone ekibini yönetmekte olan Tansel Kaya'nın kopya çekerken yakalanan genç adaya yönelik dikkat çeken mesajı şöyle...

Sen üniversite mezunu olmak zorunda değilsin...

'YKS'de kopya çekmek için kredi kartı şeklinde telefon, düğme şeklinde kamera, yerel ağ için router kullanan; düzenekleri önce ayakkabısının içine saklayan, tuvalette üzerine aktaran; kamera ile aldığı soru görüntülerini erişim mesafesindeki laptopta ChatGPT'e çözdüren genç kardeşim M.E.E. Sen üniversite mezunu olmak zorunda değilsin. 

Hiç yüreğini karartma...

Sistemleri bir sorunu çözecek şekilde uçtan uça birleştiren bu yeteneğini farklı alanlarda kullanırsan çok iyi bir girişimci olabilirsin. Siber güvenlik alanında da kırmızı takımlarda önün açık. Hiç yüreğini karartma. Senin doktor olmamanda zaten büyük fayda var. Hayat bir diplomadan ibaret değil.  Yeter ki sen Allah vergisi bu yeteneğini insanların yararına kullanmak için gayret et.

Muhabir: Bünyamin Dobrucalı