En yüksek yargı organı olan ve kararlarının bağlayıcı olması gereken Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 14 Mayıs genel seçimlerinde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın tahliye edilmesi yönünde verdiği karar, Yargıtay tarafından tanınmadı. Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını savunan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulundu. 3. Ceza Dairesi, AYM'nin Can Atalay'ın tahliye edilmesi yönündeki kararını da reddetti. Meclis'e de üstü kapalı suçlamalarda bulunan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik işlemlere başlanması için kararın bir örneğinin TBMM Başkanlığı'na gönderilmesine de karar verdi. 

Gezi davasından mahkum olduktan sonra milletvekili seçilen ve Anayasa Mahkemesi'nin hakkında ihlal kararı verdiği Avukat Can Atalay'ın dosyası Anayasa Mahkemesi tarafından yerel mahkeme olan İstanbul 13. Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Mahkeme, dosyada karar verme yetkisinin Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nde olduğunu belirterek dosyayı geçtiğimiz günlerde bu daireye gönderdi. 

Dosyayı inceleyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi, önceki kararının doğru olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararına uyulmamasına hükmetti ve Can Atalay'ın mahkumiyet kararını onadı. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Atalay’ın milletvekilliğinin de düşürülmesi için TBMM’ye bildirimde bulunan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, bir ilke de imza attı. Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını belirten Yargıtay 3. Ceza Dairesi Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Dosya hakkındaki talepleri değerlendiren Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay hakkında verilen ihlal kararında Anayasa Mahkemesi'nin, Daire'nin infazı kabil ve kesinleşmiş kararını dikkate almaksızın inceleme yaptığına dikkat çekildi.

CHP'den olağanüstü toplantı...

Yargıtay'ın Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay'ı, Anayasa Mahkemesi kararına karşın tahliye etmemesi üzerine CHP toplantı kararı aldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, saat 21.00'de milletvekillerini Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararını değerlendirmek üzere basına kapalı olarak olağanüstü toplantıya çağırdı.

SAMİ SELÇUK: AYM HERKESİ HERKESİ BAĞLAR

Türkiye'nin ilk sünger otoparkı Gaziemir'de! Türkiye'nin ilk sünger otoparkı Gaziemir'de!

Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin verdiği kararı ve yaptığı suç duyurusunu Gazete Duvar'a değerlendirdi. "Yargıtay'da böyle bir karar verilebileceğine ben inanmıyorum. Bu olamaz" diyen Selçuk, Türkiye'de kavram kargaşası olduğunu vurguladı.

Türk hukuk sisteminin Anglosakson sistemden farklı olduğuna ve aslında Türkiye'de yüksek mahkemenin olmadığını ifade eden Selçuk, Yargıtay'ın da, Danıştay'ın da Anayasa Mahkemesi'nin de eşit olduğunun altını çizdi. Selçuk, anayasanın 153. maddesine dikkat çekerek, "Anayasa Mahkemesi'nin kararına herkes uymak zorundadır" ifadelerini kullandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, Can Atalay'la ilgili kararında AYM'ye "Sınırlarını aştın" demesinin de yanlış olduğunu ifade eden Selçuk, "AYM hak ihlalleri konusunda yetkili makamdır. Ortada bir hak ihlali varsa burada son sözü söyleyecek olan AYM'dir" diye konuştu.