Operasyon kapsamında Gülbahçesi Mahallesi'ndeki ara sokaklarda şüpheli bir otomobilin takibi yapıldı. Bölgeyi polis araçlarıyla kapatan ekipler, durdurulan araçtan sürücü Ahmet Y.'yi ve kimliksiz şüpheliyi indirdi.

Yapılan aramalarda şüphelilerin üzerinde uyuşturucu madde ve silah ele geçirildi. Ahmet Y. ve kimliksiz şüpheli gözaltına alınırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yapılan polis kontrolünde çelik yelek giydiği görülen şüphelinin, Interpol tarafından "Silahlı suç örgütü liderliği" suçundan kırmızı bültenle aranan İsmail Abdo olduğu tespit edildi.

Şüpheli üzerinde yapılan aramada ruhsatsız tabanca ve 1'i namluya sürülü halde 12 mermi ele geçirildi.

Şüpheli üzerinde yapılan aramada ruhsatsız tabanca ve 1'i namluya sürülü halde 12 mermi ele geçirildi.Seyhan Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan şüphelilerden Abdo'nun, İsveç'te "Kürt Tilkisi" lakabıyla tanınan Rawa Majid'in ortağı olduğu ve ikili arasında uyuşturucu pazarının kontrolü için husumet başladığı ortaya çıktı.

Majid'in, Eylül 2023'te Abdo'nun İsveç'in Uppsala kentindeki bir villada yaşayan annesini öldürttüğü ve 2 grup arasında çıkan çatışmalar nedeniyle çok sayıda çete üyesinin yasa dışı yollarla Türkiye'ye sızmaya çalıştığı öğrenildi.

Seyhan Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan şüphelilerden Abdo'nun ve "Kürt Tilkisi" lakabıyla tanınan Rawa Majid'in uyuşturucu pazarının kontrolü için husumet içinde olduğu ve bu husumetin İstanbul'da kanlı çatışmalara yol açtığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre Majid'in yönettiği çete üyeleri, 6 Eylül 2023'te İstanbul Sarıyer'de bir kafeye düzenlediği silahlı saldırıda Abdo'nun üyeleriyle çatıştı.

Bu çatışmada olayla ilgisi bulunmayan Azerbaycanlı E.A. (37) yaralandı.

Abdo'nun çete üyeleri ise bu saldırıya misilleme yapmak için 27 Mart'ta yine Sarıyer'de düzenlediği silahlı saldırıda Majid'in adamlarından 1'ini öldürüp, 1'ini yaraladı.

Başkentte trafo patlaması yangına neden oldu Başkentte trafo patlaması yangına neden oldu

20 bin TL kefaretle serbest kaldı

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Abdo, çıkarıldığı mahkeme tarafından 20 bin lira kefalet karşılığı, Ahmet Y. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ