Gıda dünyasında keşfedilen yeni besinler arasında özel bir yere sahip olan siyah pirinç, sadece sağlıklı olmakla kalmayıp, aynı zamanda özel tadıyla dikkat çekiyor. Bu besinin popülerliği gün geçtikçe artarken, Japonlar siyah pirinci sofralarından eksik etmiyorlar. Özellikle kolesterol sorunu yaşayan bireylere önerilen siyah pirinç tüketmesi gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanıyor.
 

SİYAH PİRİNÇ TÜRKİYE'DE DEĞER GÖRMÜYOR

Siyah Pirinç Türkiye'de sadece Düzce'de Çilimli ilçesinde üretiliyor. 20 dönüm araziye eklin pirincin ilk hasadı geçen yıl alınmıştı. 20 tonluk pirinç elde edilen hasadın ardından çiftçilere destek vererek arazinin 400 döneme çıkarılması hedefleniyor.

Evinizdeki Antika Sarı Fincan Takımları Bundan Böyle Bir Servet Değerinde Evinizdeki Antika Sarı Fincan Takımları Bundan Böyle Bir Servet Değerinde

SİYAH PİRİNCİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Siyah pirincin birçok faydası bulunuyor. Bu faydalar ise şöyle:

KOLESTEROLÜ DÜZENLEME

Siyah pirinç, yüksek lif ve antioksidan içeriği sayesinde kolesterol seviyelerini düzenleyebilir. Bu sayede kalp sağlığını destekleyerek, kalp krizi riskini azaltabilir.
Siyah2

Siyah pirincin en dikkat çekici özelliklerinden biri, yüksek antioksidan içeriğine sahip olmasıdır. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücreleri korur ve yaşlanmayı geciktirir. Aynı zamanda siyah pirinç, lif bakımından da oldukça zengindir. Lifli besinler sindirim sistemini düzenler, tokluk hissi sağlar ve kilo kontrolüne yardımcı olur.
 

Kaynak: Haber Merkezi, Gerçek Gündem