Elazığ Sivrice'de 4 büyüklüğünde deprem! Elazığ Sivrice'de 4 büyüklüğünde deprem!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), doğum ve aileye yönelik istatistikleri açıkladı. Son verilere göre doğurganlık hızında belirgin bir düşüş yaşandı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre, Türkiye genelinde ortalama hane halkı büyüklüğü 2008 yılında 4 kişi iken, 2023 yılında 3,14 kişiye geriledi.

Doğurganlık hızının en yüksek olduğu il Şanlıurfa

TÜİK verilerine göre, toplam doğurganlık hızı 2001 yılında 2,38 çocuk iken 2023 yılında 1,51 çocuğa düştü. Yani, bir kadının doğurgan olduğu dönem boyunca ortalama doğurabileceği çocuk sayısı 2023 yılında 1,51 olarak kaydedildi. Bu durum, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10'un altında olduğunu gösterdi.

İllere göre incelendiğinde, en yüksek toplam doğurganlık hızının 3,27 çocuk ile Şanlıurfa'da olduğu görüldü. Doğurganlık hızının en düşük olduğu il ise Bartın olarak kaydedildi.

Doğurganlık hızının yaşa özel dağılımına bakıldığında, en yüksek doğurganlık hızının 25-29 yaş grubunda olduğu görüldü. Bu yaş grubu, doğurganlık oranlarının en yüksek olduğu grup olarak öne çıkıyor.

Kaynak: Haber Merkezi