Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, vatandaşın tarım arazisi niteliğinde olan arazileri hobi bahçesi olarak almaması konusunda uyarıda bulundu. İmarsız ve tarım arazisi olan yerlerde her zaman bir sorun yaşandığını söyleyen Akçam, “Vatandaş burada tarım arazisine yapılan hobi bahçelerine çok talepte bulunmasın” dedi.

Çarpık bir yapılaşma ve görüntü bozukluğu var

Vatandaşın hobi bahçesi olarak aldığı bahçelerde altyapı, su, elektrik gibi ihtiyaçlarını karşılayacakları bir imkan olmadığını belirten Akçam, “Ortada bir mağduriyet söz konusu. Yine bu şekilde suyu, elektriği vesairesi olan yerlerde de ciddi anlamda çarpık bir yapılaşma ve görüntü bozukluğu var. Bununla ilgili olarak da biz Emlakçılar Odası olarak ilgili kurumlara, yerel yönetimlere, belediyelere, yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na farklı başvurularda bulunduk. Hem sözlü hem de yazılı olarak talepler oluşturduk” şeklinde konuştu.

Yerel yönetimlerden cezalar geliyor

Bu süreçte hobi bahçelerinin imalatının sürdüğünü ve bu konuda ciddi cezaların kesildiğini açıklayan Akçam, “Bu işi yapan kişilere ceza gelse de sonrasında hobi bahçesini alan vatandaşlara da il müdürlüklerinden, yerel yönetimlerden cezalar geliyor. Bu cezalar da vatandaşların canını yakıyor. Cezanın geleceğini bilerek alınan bir hobi bahçesi alan da olur tabii ama cezadan haberi olmadan alan kişiler de mevcut. Dolayısıyla burada vatandaşın bir mağduriyeti söz konusu.

CEZALAR 500 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

Son dakika: Benzine zam mı, indirim mi? 24 Mayıs akaryakıt fiyatları Son dakika: Benzine zam mı, indirim mi? 24 Mayıs akaryakıt fiyatları

Verimli tarım arazileri üzerine kurulan hobi bahçeleri ile ilgili para cezası uygulamasını hatırlatarak, vatandaşın hem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden hem de ilgili yerel yönetimlerden ceza aldığını belirten Akçam, “Bu cezalar da hobi bahçesinin arsa niteliğinde olmayıp, tarım arazisi niteliğinde olmasından kaynaklı olarak geliyor. Bu cezalar 100 bin lira ile 500 bin lira arasında değişiyor. Vatandaşların bu cezalara yönelik itirazları da oluyor tabii ama tarım arazisinde herhangi bir yapıya izni verilmediği için vatandaşlara ciddi cezalar veriliyor. Onun için hobi bahçesi almak isteyen vatandaşlara öncelikle bu tür cezalarla karşılaşabileceklerini hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Kaynak: İHA