Real Madridli Vinicius'a ırkçı saldırıya hapishane!
İspanya futbol tarihinde ilk kez bir taraftara ırkçılık suçundan hapis cezası verildi. Bu tarihi karar, Real Madridli yıldız Vinicius Junior'a karşı ırkçı saldırıları gerçekleştiren 3 Valencia taraftarına verildi.

21 Mayıs 2023 tarihinde oynanan Valencia-Real Madrid maçında yaşanan olaylar, İspanya futbolunda büyük yankı uyandırmıştı. Maç sırasında tribünlerden Vinicius'a yönelik ırkçı hakaretler ve maymun taklitleri yapılmıştı. Bu olay sonrasında açılan dava sonuçlandı ve 3 taraftara hapis cezası verildi.

İsrail'den Lübnan'a hava saldırısı: Ölü ve yaralılar var! İsrail'den Lübnan'a hava saldırısı: Ölü ve yaralılar var!

Mahkeme, Brezilyalı futbolcuya ırkçı hakaretten yargılanan 3 sanığa, 8'er ay hapis cezası, iki yıl stadyumlara giriş yasağı ve dava masraflarının ödenmesi yönünde karar verdi.

Bu, LaLiga kurumunun şikayeti sonucunda ırkçılıkla ilgili İspanya'da verilen ilk hapis cezası olarak kayıtlara geçti.

Duruşma sırasında yaşları 18 ile 21 arasında değişen sanıklar; Vinicius, LaLiga ve Real Madrid'den özür dilemiş ve yaptıklarının yanlış olduğunu belirten bir açıklama yapmıştı. 

LaLiga kurumunun başkanı Javier Tebas, mahkeme kararının ardından, "Bu karar, İspanya'da ırkçılıkla mücadele için harika bir haber. Vinicius'un uğradığı zararı onarıyor ve stadyuma hakaret etmek için gidenlere, tespit ve rapor edilecekleri, cezai işlem uygulanacağı yönünde açık bir mesaj gönderiyor." değerlendirmesinde bulundu

Kaynak: HABER MERKEZİ