Almaz-Antey tarafından geliştirilen en yeni S-350 Vityaz, hem aerodinamik hem de balistik hedeflere karşı koymak için tasarlandı. Sistemin her fırlatıcısı 12 adet yerden havaya füze ile donatıldı. 

Vityaz tarafından yakalandığı bildirilen hedefler arasında ATACMS roketleri ve sabit kanatlı uçak tipleri de dahil olmak üzere düşman insansız hava araçları bulunuyor. İddialar arasında S-350 hava savunma sisteminin aynı anda 12 adet HIMARS roketini yakaladığı da var.

Eski ABD başkanı Trump'a silahlı suikast! Eski ABD başkanı Trump'a silahlı suikast!

S-350 sırasıyla 60 km ve 120-130 km menzile sahip, yüksek manevra kabiliyetine sahip 9M96D ve 9M96DM füzelerini kullanıyor. Bu füzeler, "Slate" serisinden aktif radar güdümlü başlıklar ve 25 G'ye kadar manevra yapan aerodinamik ve balistik hedeflerin kinetik olarak yakalanmasına olanak tanıyan gaz dinamiği kontrol teknolojisiyle donatıldı. 

Orta menzilli hava savunma sistemi olan S-350 Vityaz, eskiyen S-300PS hava savunma sisteminin yerini alması amacı ile geliştirildi. Sistem tasarımı, kökenlerini Güney Kore-Rusya ortak KM-SAM projesinden alıyor ve S-400 füze sistemiyle aynı füzeyi; 9M96 füze sistemini kullanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi