Yaz aylarının gelmesiyle raflarda yerini alan yaz meyveleri fiyatları ile tüketicinin dudağını uçuklatıyor. Günlerdir umutla fiyat indirimi bekleyen vatandaş her geçen gün zamlanan meyve fiyatlarını görünce isyan etmekten kendini alamıyor.  Turfandaki meyvenin pahalı olmasının normal olduğunu dile getiren vatandaş zaman geçtikçe indirim yerine fiyatların arttığından şikayet ederken esnafın satış yapabilmek için taneyle erik, dilimle karpuz satma formülü ise acı reçeteyi gözler önüne seriyor.  Şubat ayında ilk hasat adet fiyatının 100TL'den satışa sunulduğu, kilosunun 6000TL'ye ulaştığı eriğin şu anki değeri boyutuna göre kilosu 50 ile 490 TL arasında değişiyor. Adına şarkılar yazılan kirazın fiyatı ise cinsine göre kilosu 44 ile 300TL arasında fiyatlandırılıyor. 

10 adet erik, bir avuç kiraz

Marketlerdeki meyve fiyatı ile pazarcı esnafının sattığı meyve fiyatları arasındaki fark ise vatandaşın kafasını karıştırıyor. Markette kilosu 199 TL etiketle satılan kiraz ve eriğin pazarda 80 TL'ye satışa çıkması vatandaşı isyan ettiriyor. Vatandaşa 80 TL'nin bile pahalı geldiğini belirten esnaf ise çözümü tane ile erik satmakta bulduğunu dile getiriyor. Adedinin 100 gram civarında geldiğini belirten esnaf 10 tane erik bir avuç kiraz isteyen vatandaşın halinin içler acısı olduğunu da sözlerine ekliyor. 

Meyve Fiyatları Dudak Uçuklatıyor! Meyve Fiyatları Dudak Uçuklatıyor!

Karpuzu dilimle alıyoruz

Karpuzu dilimle alıyoruz
Eskiden en ucuz karın doyurma menüsü deyince akıllara gelen karpuz-peynir-ekmek üçlüsünün ise artık yanına yaklaşılmıyor. En ucuz ezine peyniri fiyatının 300 TL'den başladığı raflarda karpuz artık dilimle satılıyor. Kilosunun manavlarda 65 ile 49 TL arasında değişerek satışa sunulduğu karpuzun marketler tarafından dilimlenerek fiyatlandırılması ise vatandaşı bir nebze olsun sevindiriyor. Yine manav raflarında yer alan çileğin kilosu 150 TL iken aynı meyve pazarda 70 TL'den satışa sunuluyor. Ayrıca kumkuatın kilosu 499, lime limonun kilosu 400, ithal muzun kilosu 120, çekirdeksiz yeşil ve çekirdekli kırmızı üzümün kilosu 500, kırmızı nektarinin kilosu ise 299 TL'den raflarda alıcısını bekliyor. Vatandaş her yerde yüzde yüz oranından fazla değişkenlik gösteren meyve fiyatlarının arasındaki farklara ise anlam veremediklerini dile getiriyor.

Kaynak: Haber Merkezi