17 Nisan 2022'de, PKK mensuplarının Türkiye'ye geçişini engellemek için Irak'ın kuzeyindeki Metina, Zap, Avaşin ve Basyan bölgelerinde eş zamanlı olarak başlatılan Pençe Kilit hava destekli kara operasyonu, terör örgütüne büyük bir darbe daha indirdi.

İstanbul'da timsaha kazak giydirip gezdirdi! İstanbul'da timsaha kazak giydirip gezdirdi!

Pençe Kilit operasyonunun devam ettiği bölgede 5 yıldır silahlı terörist faaliyetlerde bulunan sözde Avaşin Eyaleti sorumlusu İran vatandaşı Muslüh Kazizade, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düzenlediği hava saldırısıyla etkisiz hale getirildi.

Teröristle birlikte ABD menşeli dürbünlü yeni nesil otomatik piyade tüfeği de ele geçirildi. Teröristin, Avaşin bölgesinde konumlanan Mehmetçiğe ait geçici üs bölgesine sızma hazırlığı yaparken bölgede keşif, dinleme ve gözetleme faaliyeti yürüten İnsansız Hava Araçlarının uçuşu sırasında fark edildi.

7 askerimizin katili olduğu ortaya çıktı

Söz konusu teröristin uzun bir süredir terör örgütünün dağ kadrosunda önemli bir pozisyonda bulunduğu, terör liderleri Duran Kalkan ve Murat Karayılan'ın kampında da uzun süre kaldığı ve yeni katılan kadın teröristlere şehir merkezlerinde intihar saldırıları düzenlemek için canlı bomba eğitimi verdiği biliniyor.

Teröristin Zap, Avaşin ve Basyan bölgelerinde son iki yıl içinde farklı tarihlerde 7 askerimizin şehit edildiği saldırılarda bizzat yer aldığı, kendisi gibi geçtiğimiz yıl öldürülen Cumali kod adlı Zeynel Erocağı adlı teröristle birlikte Pençe Kilit harekâtı bölgesinde çok sayıda roketli, güdümlü yeni nesil füzeli, ey yapımı uzaktan kumandalı patlayıcı ve silahlı saldırılarla TSK’ya ait üs bölgelerini hedef aldığı bildirildi.

Teröristin PKK’nın silahlı kolu HPG’nin de sözde askeri meclis üyesi olduğu ve güvenlik güçlerinin hava harekâtlarından etkilenmemek için yeraltına kazılan tünellerde çok sayıda teröristle birlikte hain saldırıların planlamasını yaptığı kaydedildi.

Kaynak: SÖZCÜ