31 Mart seçimlerinden zaferle çıkan CHP sadece oy oranıyla değil kazanılan belediye sayısıyla da AK Parti'nin önünde ipi önde göğüsleyen taraf oldu. CHP lideri Özgür Özel'in kendilerine ait bütçeleri olan Belediye Birlikleri'ne yeni dönemde hangi isimlerin geleceği konusunda kimleri tercih edeceği merakla bekleniyordu. Özellikle Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Tarihi Kentler Birliği seçimlerinde CHP'yle AK Parti arasında yaşanan rekabet bu iki koltuğun sadece bütçe değil simgesel olarak da önemli olduğunu gösteriyordu.


Merkezi Ankara'da başkanı İstanbul'da...

İlk seçim heyecanının yaşandığı Türkiye Belediyeler Birliği'nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'yla Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Metin Genç yarıştı ve yarıştan zaferle çıkan beklendiği gibi İmamoğlu oldu. Böylece merkezi Ankara'da olan birliğin yeni başkanı İstanbul'dan seçilmiş oldu.


Merkezi İstanbul'da başkanı Ankara'da...

Sonucu merakla beklenen ikinci seçim Tarihi Kentler Birliği seçimiydi. Merkezi İstanbul’da olan Tarihi Kentler Birliği'nde CHP-AK Parti rekabeti bir kez daha yaşandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş rakibi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk'ü geride bırakarak Birliğin yeni başkanı oldu. Böylece merkezi İstanbul'da olan Tarihi Kentler Birliği'nin yeni başkanı Ankara'dan seçilmiş oldu.


Cemil Tugay Bursa'ya...

Bulunduğu kentteki birlik yerine başka kentte merkezi bulunan birlipe bir anlamda tayini çıkan üçüncü isim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay oldu. Daha önce Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin başkanlığını yürüttüğü Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin yeni başkanı Cemil Tugay oldu. Türkiye Belediyeler Birliği ve Tarihi Kentler Birliği'nin aksine AK Parti Sağlıklı Kentler Birliği seçiminde aday çıkartmadığı için Cemil Tugay oy birliğiyle seçildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya ziyaretinde! Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya ziyaretinde!


Son halka, Manisa'nın tayini İzmir'e...

1984'de Burhan Özfatura'nın öncülüğünde kurulan Ege Belediyeler Birliği'nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlarının doğal liderliği sadece 1996-2009 döneminde Manisa'ya geçmiş, Aziz Kocaoğlu döneminde başkanlık yeniden İzmir'in olmuştu. Bölgenin en güçlü ili konumunda olan İzmir'in doğal liderliği Özgür Özel'in bu dönemde tercihini memleketi Manisa'dan yana kullanmasıyla el değiştirdi. Cemil Tugay'ın Sağlıklı Kentler Birliği başkanlığı nedeniyle boşta kalan koltuğun yeni sahibi beklendiği gibi Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek oldu. Ankara ve İstanbul'un merkez ve yönetimlerinin karşılıklı değiş tokuşunun bir benzeri İzmir, Manisa ve Bursa üçgeninde yaşanmış oldu.

Muhabir: Bünyamin Dobrucalı