Akıncı İHA İbrahim Reisi için görevini tamamlayıp yurda geri döndü! Akıncı İHA İbrahim Reisi için görevini tamamlayıp yurda geri döndü!

Öykülerindeki tarzı nedeniyle sık sık Rus yazar Anton Çehov ile karşılaştırılan Munro, 60 yılı aşkın bir süre boyunca Kanada'nın kırsal yaşamına odaklanan kısa öyküleriyle tanınan bir başyapıt üreticisi oldu. Ailesi ve yayıncısı, Munro'nun Pazartesi gecesi Ontario'nun Port Hope kasabasındaki evinde vefat ettiğini doğruladı.

Alice Munro Yaşamını Yitirdi

Alice Munro kimdir?

Munro, 1968 yılında Batı Ontario'nun banliyölerindeki yaşamı konu alan "Dance of The Happy Shades" adlı kısa öykü derlemesiyle ilk büyük çıkışını yaparak Kanada'nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Genel Vali Ödülü'nü kazandı. Bu, Munro'nun yaşamı boyunca kazanacağı üç Genel Vali Ödülü'nden ilkiydi. The New Yorker dergisi 1977'de Munro'nun çocukluk döneminde babasından aldığı cezaları konu alan "Royal Beatings" adlı öyküsünü yayımladı ve Munro'nun dergiyle uzun soluklu bir ilişkisi oldu. Bir çiftçi ve öğretmenin kızı olan Munro, 1931 yılında Wingham, Ontario'da doğdu. Öykülerinin çoğu bu bölgede geçmekte ve bölgenin insanlarını, kültürünü ve yaşam tarzını anlatmaktadır. Nobel serüvenine gelince, Munro 2009 yılında Man Booker Prize Uluslararası Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü aldı. Jüri, Munro'nun eserlerinin okuyucuya her seferinde daha önce hiç düşünülmemiş bir şey öğrettiğini belirtti. Daha sonra 2013 yılında Munro, Nobel Ödülü'nü kazandı. Bu ödülü daha önce alanlar arasında Rudyard Kipling, Toni Morrison ve Ernest Hemingway gibi edebiyat dünyasının devleri bulunmaktadır. Nobel komitesi Munro'yu "çağdaş kısa öykünün ustası" olarak nitelendirdi. Munro'nun son öykü koleksiyonu olan "Sevgili Hayat" 2012 yılında yayımlandı ve kısmen otobiyografik öykülerden oluşan bir koleksiyon içermekteydi.

Kaynak: Haber Merkezi