Şanlıurfa'daki bir bölgeden kuduz karantinasına alınan 35 köpeği kaçırıp Ankara'ya götüren Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü Boyacı, Ankara Valiliği'nin konuyla ilgili harekete geçmesi sonrasında gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ankara'ya getirildiği tespit edilen hayvanlar ise karantinaya alınmıştı.

Deniz Baykal'ın kızından Özgür Özel'e sitem! Önce onları anlat! Deniz Baykal'ın kızından Özgür Özel'e sitem! Önce onları anlat!

Emlak zenginiymiş!

Buket Özgünlü Boyacı ile ilgili gerçekler gün yüzüne çıkarken, hayvanlar için yardım parası toplayan kadının aslında emlak zengini olduğu ortaya çıktı. 6 yıl önce ev kirasını ödeyemediği için ev sahibi Tunahan Salihoğlu tarafından mahkemeye verilen ve "Durumum yok, gelirim yok" diyerek savunma yapan Buket Özgünlü Boyacı'nın polis sorgusunda ise dikkat çekici detaylar gün yüzüne çıktı. Boyacı'nın polise verdiği ifadede, son 4 yılda alınmış ve üzerine kayıtlı 9 daire ve kiraya verdiği 2 depoya sahip olduğu öğrenildi.

Neler yaşanmıştı?

Ankara Valiliği, hastalık taşıyan köpeklerin kente getirildiğine dair iddiaları ihbar kabul ederek ilgili tüm birimlerin teyakkuza geçirildiğini açıklamıştı. Valilik açıklamasında, "Söz konusu hayvanları ilimize yönlendiren ve getiren kişiler yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda gözaltına alınmış ve haklarında yasal işlemlere başlanılmıştır." ifadeleri yer aldı. Boyacı ve dernek çalışanı M.S.D., emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından Boyacı ve M.S.D., "bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma" ve "hayvanları koruma kanununa muhalefet" suçlarından tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Boyacı tutuklanırken, M.S.D. serbest bırakıldı.

Video yayınlamıştı!

Özgünlü, gözaltına alınmadan önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ankara'da tedavi ettirmek üzere barınaktan aldıkları 35 köpeğin kuduz karantinası ilan edilen bölgeden alınmadığını, köpeklerin belediyeye ait hayvan barınağından sahiplendiklerini iddia etmişti. Özgünlü, belediyeden yapılan sahiplendirme işlemine dair belgelerin ellerinde olduğunu ve hayvanları barınak görevlilerinin bizzat Ankara'ya götürülmek üzere araçlara naklettiğini öne sürmüştü.

Kaynak: Haber Merkezi