İZSU duyurdu! 23 Haziran Pazar Ödemiş'te kesinti olacak! İZSU duyurdu! 23 Haziran Pazar Ödemiş'te kesinti olacak!

İzmir’de bir çok belediyede olduğu gibi Karabağlar Belediyesi’nde de maaş krizi patlak verdi.
15 yıl önce Konak’ın bölünmesiyle kurulan ve bir dönem Sıtkı Kürüm’ün, iki dönem de Muhitttin Selvitopu’nun başkanlı yaptığı Karabağlar Belediyesi’nde meclis üyeliğinden başkan yardımcılığına atadığı Burcu Uğantaş’ın eşi Koray Uğantaş’ın genel müdür olduğu Karbel şirketinde çalışan yaklaşık 925 işçi 10 gündür maaş alamadı. Helin Kınay’ın göreve gelmesiyle patlak veren krizin Karabağlar Belediyesi tarihinde bir ilk olduğunu ve bu tarihe kadar belediyenin çalışanlarına maaş ödemesi hiç aksatmadığı belirtildi.
Belediye Başkanı Helil Kınay’ın göreve gelmesiyle daha önce hesap uzmanı başkan yardımcısı Aykut Kolatar’a bağlı olan Mali Hizmetler Müdürlüğünü İZSU’dan transfer ettiği ve başkan yardımcılığına atadığı Özer Doğan’a bağladı.
Merkez Bankası faiz indirimine gideceğini düşünen yeni maliye ekibi ise hazır banka kredisini çekmeyince Karabağlar Belediyesi maaşları denkleştiremedi. Kredi çekim işlemi de uzayınca 15 ‘inde yatması gereken maaşlar 10 gündür ödenemedi.

İşçi kızgın

İşçi kızgın

Maaşların daha da gecikmesi durumunda eylem için karar alan işçiler, belediye yönetimini iş bilmezlikle suçladı. Maaşların önümüzdeki hafta içinde yatmaması durumunda demokratik haklarını kullanacaklarını belirten işçiler, ‘Belediye maliyesini daha ikinci ayda yönetememeye başladılar. Bir de eski yönetimi suçluyorlar. Eski yönetim döneminde bir gün dahi maaşlar gecikmedi. Suçu kendilerinde arasınlar’ diye kızgınlıklarını belirttiler.  

Yeni anne olan Gonca Vuslateri doğumdan sonra ilk kez bebeğiyle görüntülendi Yeni anne olan Gonca Vuslateri doğumdan sonra ilk kez bebeğiyle görüntülendi

Muhabir: Çağlar Dursun