İzmir Valisi Süleyman Elban, Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ve Bakanlık danışmanı Arzu Günaydın, gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çalışmaları ve yeni müfredatın anlatıldığı toplantıda Vali Elban, kentte depreme dayanıksız okulun kalmadığını söyledi.
58 okulun yıkılıp yapıldığını, 140 okulda güçlendirmelerin gerçekleştirildiği 2929 dersliğin depreme uygun olduğunu söyleyen Vali Elban, ‘’Eğitim birinci derdimiz. Bu konuda kentimizde ne gerekiyorsa yapıyoruz. Okullarımızı yeniledik. Yeni döneme yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizden sonra ülkemizi yönetecek nesillerimizin daha iyi yetişmeleri önceliğimiz. Yeni müfredatımız da bunun önünü açacak’ dedi.

Bayram için hazırlıklar tamam

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi gerekli önlemlerin ve planlamaların yapıldığını söyleyen ve tüm İzmirlilerin bayramını kutlayan Vali Elban, özellikle sahil kesimleriyle yarımada Çeşme’de özel çalışmalar yapılacağını anlattı.
Kente yazlıkçıların ve tatilcilerin gelmesiyle trafik yoğunluğunun başladığına dikkat çeken Vali Süleyman Elban, ‘Trafik için personel sayımızı iki katına çıkarıyoruz. Diğer emniyet birimlerimizi de bayram boyunca önemli noktalarda görev yapacak. Trafik polislerimiz dışında emniyet birimlerimizin diğer şubelerinde görev yapan arkadaşlarımız da trafiğin rahatlaması için çalışacak. Yarımada, Çeşme ve sahil beldelerimiz için de özel tedbirlerimiz olacak. Bunları da yarın açıklayacağız. Amacımız kentimize gelenlerin ve ilimizde yaşayan hemşehrilerimizin bayramı huzur içinde geçirmelerini sağlamak’ diye konuştu

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Sürdürülebilirlik Yaşam Projesi! Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Sürdürülebilirlik Yaşam Projesi!

‘’İzmir’i turizm kenti yapmak hedefimiz’’

İzmir’e yönelik hedefleri konusunda da gazetecileri bilgilendiren Vali Elban, önceliklerinin turizm kenti olabilmek olduğunu vurguladı. Bu konuda sağlık turizmiyle ilgili çalışmaların başladığını, Kültür turizmini geliştirmek için adımlar atıldığını anlatan Vali Elban, ‘Şimdi kongre turizmine yöneleceğiz. Güvenlik ve huzur konusunda iddialıyız. Turistler İzmir’de huzur içinde gezebilirler. 12 aya yayılan bir turizm amaçlıyoruz. Turizme hizmet eden pek çok aktör var. İzmir turizm kenti olursa otelcisinden rehberine herkes kazanır. Şu an için yatak sayımız yeterli ama potansiyel arttığında tabi ihtiyaç olacak yeni otellere’ diye konuştu.

Vali Elban’nın bu sözleri geçtiğimiz günlerde Turizmin öncelikleri olmadığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’la çelişmesi dikkatleri çekti.

İZBAN örnek model

Bir soru üzerine İZBAN ile ilgili tartışmalara da değinen Vali Elban, sözlerini şöyle tamamladı; ‘’İZBAN güzel bir sistem. Güzel de çalışıyor. Neden değişsin ki çalışan sistem. Ufak tefek konular teknik ekiplerin karşılıklı konuşmasıyla çözülebilir. Ama herkes konuşursa hariçten yorum yaparsa çözüm yerine kaos doğar. Bu model Türkiye’ye örnek bir model. Mevcut sistem başarılı işliyor.’’

Muhabir: Osman Günden