Sivil katliamının durdurulması yönünde dünyadan yükselen çağrılara rağmen İsrail güçleri, ayrım yapmadan Gazze'yi bombalamaya devam ediyor. Olası bir kara harekatı için hazırlıklarını yapan Tel Aviv yönetiminin hamlelerine karşılık Hamas da ellerindekitanksavar silahlarından oluşan cephaneliğini sergiledi.

BÖLGEDE SİVİL KATLİAMI DEVAM EDİYOR

Masum sivilleri katleden İsrail, her geçen güne katliamlarına yenilerini ekliyor. İsrail uçakları bu kez, Gazze'nin Cebaliya, Şeyh Rıdvan, Han Yunus ve Eş-Şati Mülteci kampları ile Beyt Lahiya ve Refah'ta sivillerin evlerini hedef aldı. Filistin haber ajansı WAFA'nın sağlık kaynaklarından naklettiği haberde, Han Yunus'taki saldırıda, aralarında çocukların da olduğu en az 23 kişinin öldüğü, 45 kişinin yaralandığı belirtildi. Enkaz altında hala çok sayıda kişi olduğu ve çalışmaların devam ettiği aktarıldı. Refah kentindeki saldırılarda ise en az 30 Filistinli yaşamını yitirdi.

Soyer'den sitem; maalesef geçer akçe popülist politikalarmış! Soyer'den sitem; maalesef geçer akçe popülist politikalarmış!

ÜNİVERSİTELERİN AÇILMA TARİHİ ERTELENDİ

Gazze'yi aralıksız bombardımana tutup her gün yüzlerce Filistinliyi öldüren İsrail, üniversitelerin yeniden eğitime başlayacağı tarihi Aralık ayına kadar erteledi. Üniversitelerin yaklaşık iki ay kadar kapalı olmasının nedeni, öğrencilerin çoğunun yedek asker olarak orduya alınması.

ÇİN'İN DERİN ENDİŞESİ

Al Jazeera, Pazartesi günü İsrail ve Filistinli mevkidaşlarıyla iki ayrı görüşme yapan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin telefon konuşmalarına dair detaylara yer verdi. Habere göre, Çin üçüncü haftasına doğru ilerleyen savaşın tüm bölgeye yayılmasından endişe duyuyor. Filistinli mevkidaşı Riyad Maliki'yle görüşmesinde Pekin yönetiminin Filistinlilerin yaşadığı zorlukları dair derin bir şekilde anladığını kaydeden Çin Dışişleri Bakanı, İsrail tarafından sivillere yapılan saldırıları kınadı.

İSRAİL GAZETESİ: SİNİR BOZUCU BEKLEYİŞ OYUNU

Haaretz gazetesinde yer alan analizde, rehinelerin kurtarılması gibi öncelikleri olan İsrail'in diğer yandan kara harekatına hazırlandığı, yanı sıra Lübnan'daki Hizbullah'ın savaşa dahil olması gibi ihtimallerin kara operasyonunun sonuçlarına dair şüphelere yol açtığını yazdı.Amos Harel imzasıyla 'İsrail, Gazze'deki kara operasyonuna doğru sinir bozucu bir bekleme oyunu oynuyor' başlığıyla yayımlanan analizde, kamuoyunun halen Gazze'ye tankların girişine destek verdiğini ancak özellikle ordu ile hükümet arasındaki güven krizinin giderek kötüleştiği yorumu yapıldı. Kara harekatındaki muhtemel asker ölümlerine vurgu yapan analiz, ayrıca hükümet içinde de bir kriz yaşandığını aktardı.