Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, diplomasi alanında yapay zekanın geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Fidan, Türkiye'nin yapay zeka konusunda faaliyetlerde bulunması gerektiğini belirterek, "Yapay zekanın kontrolsüz bir şekilde ilerlemesi riskleri beraberinde getirebilir. Geçmişte devletler nükleer silah elde etti, şimdi ise uzay silahları konuşuluyor. Yapay zeka, istihbarat alanında önemli bir rol oynayabilir. İstihbarat analizi konusunda önemli bir dönüşüm getirebilir." şeklinde konuştu

İlk Evim Arsa projesi hak sahiplerinden TOKİ'ye şikayet yağmuru: “800 bin mağdur var!“ İlk Evim Arsa projesi hak sahiplerinden TOKİ'ye şikayet yağmuru: “800 bin mağdur var!“

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, yapay zekanın son dönemlerde gündeme gelen önemi hakkında şunları söyledi: "Yapay zekanın kontrol edilmesi zor bir süreç olabilir. Geçmişte devletler nükleer silahlar elde etti ve şimdi uzay silahları konuşuluyor. Yapay zeka, istihbari alanda büyük bir etkiye sahip olacak. İstihbarat analizi konusunda önemli bir değişim getirebilir."

Bakan Fidan, NTV ekranlarında bir programda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Fidan, İsrail-Filistin çatışması, Gazze'deki insani dram, Irak'ın kuzeyinde terörle mücadele operasyonları ve yapay zekaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fidan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"YAPAY ZEKAYI YAKINDAN TAKİP EDİYORUM"
Fidan, yapay zekanın son zamanlarda hayatımıza daha fazla dahil olması ve gelişimine ilişkin "Yakından takip ettiğim bir konu. Bunlar istihbaratta da kazandırmak istediğimiz kabiliyetlerdi. Yapay zeka konusu öyle bir noktaya geldi ki, birçok meslek grubu işini kaybetti, haberleri yok. Geçenlerde bir ülkedeydim, adını vermeyeyim. Kendileri de yapay zekayla ortak olmuşlar. Bunların halka açık olmayan versiyonları var. Birkaç tanesini görme imkanım oldu. Orada muhasebe işlemleri, mimari işlemler, statik hesapları, mühendislik hesapları, birçok konu kendiliğinden çözülüyor. Bunlar ticarileştiği zaman, toplumsal hayata girdiği zaman artık insanın yerine makinenin geldiğini öngörmek gerekiyor. Şimdiden itibaren hazırlık yapmamız lazım. Türkiye olarak yapay zeka konusunda çalışma içinde olmamız gerekiyor." yorumunda bulundu.

"KONTROLDEN ÇIKMA TEHLİKESİ VAR"
"Yapay zekanın kontrolden çıkma tehlikesi var." diyen Fidan, "Geçmişte nükleer silahı elde etti devletler, uzay silahları anlatılıyor. Yapay zeka istihbari alanda çok fazla şey yapacak. İstihbaratta analiz konusunda oyun değiştirici olacak." ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ