Demokrat Parti'nin bağış kampanyalarının tanınmış isimlerinden Amerikalı ünlü aktör George Clooney, ABD Başkanı Joe Biden'a adaylıktan çekilmesi yönünde çağrı yaptı.

81 yaşındaki Biden, geçen ay Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump ile gerçekleştirdiği televizyon röportajındaki zayıf performansının ardından, adaylıktan çekilmesi için artan baskılarla karşı karşıya kaldı.

Son olarak George Clooney, New York Times gazetesine "Biden'ı seviyorum ama yeni bir lidere ihtiyacımız var" başlıklı bir köşe yazısı göndererek, Biden'a adaylıktan çekilmesi yönünde çağrı yapanlara katıldı.

Clooney, Biden'ı bir başkan ve bir dost olarak sevdiğini, onun karakterine güvendiğini belirtti. Clooney, Biden'ın son dört yılda birçok "savaşı" kazandığını, ancak "zamana karşı olan savaşı kazanamayacağını" ifade etti.

Hayatı boyunca bir Demokrat olduğunu, Demokrat Parti'nin birçok bağış etkinliğinde sunuculuk yaptığını ve partisinden gurur duyduğunu hatırlatan Clooney, "Kasım ayındaki seçimi bu başkanla kazanamayız" dedi.

Alec Baldwin'in “kasıtsız adam öldürme” davası düşürüldü Alec Baldwin'in “kasıtsız adam öldürme” davası düşürüldü

Biden'a adaylıktan çekilmesi yönünde kendi partisinden yapılan çağrılar artarken, Demokrat Parti’nin büyük bağışçıları arasında yer alan Disney ailesinin mirasçısı Abigail Disney de aynı çağrıyı yaptı.

Biden ise yarışta kalmaya kararlı olduğunu belirtiyor.

Biden cephesinden savunma

Clooney'nin bahsettiği bağış toplama etkinliği Haziran ayından yapılmış; Julia Roberts, Barbra Streisand gibi isimlerin de katıldığı etkinlikte yaklaşık 30 milyon dolar bağış toplanmıştı.

Ünlü aktörün çağrısı ardından Biden'ın seçim kampanyasından ismi açıklanmayan bir yetkili Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, "Başkan etkinlikte üç saatin üzerinde kaldı, Clooney ise fotoğraf çektirip hızlıca gitti" dedi.

Yetkili ayrıca etkinliğin, Biden'ın G7 zirvesi için gitmiş olduğu İtalya'dan Los Angeles'a dönmesinin hemen ardına denk geldiğini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ