Garanti Bbvanin Satilacagi Iddialarina Bbvadan Aciklama Geldi Borsada Garan Geriledi2

Merkez Bankası rezervleri yaklaşık 139,1 milyar dolar oldu| Altın rezervleri yükseldi Merkez Bankası rezervleri yaklaşık 139,1 milyar dolar oldu| Altın rezervleri yükseldi

Ne olmuştu?
İspanyol kaynaklara göre, BBVA, Garanti BBVA'yı satmayı ve Sabadell'in devralma teklifini yüzde 10 oranında artırarak Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) desteğini almayı umuyor.

BBVA Garanti'den büyük kâr elde etti
BBVA, 2010 yılından bu yana Garanti'nin hisselerini adım adım alarak 8.2 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. En son satın alma işlemiyle birlikte Garanti'deki hisse oranını %86'ya çıkaran BBVA, bu yatırımdan bugüne kadar yaklaşık 2.2 milyar euro kar elde etti.

Türkiye'deki koşullar BBVA'yı tatmin etmiyor iddiası 

BBVA, Türkiye'deki koşullardan memnun değil. Son iki yılda Türk lirasının Euro karşısında değer kaybetmesi ve yüksek enflasyon gibi faktörler, Garanti'nin BBVA'ya sağladığı getiriyi azalttı. Bu durum, BBVA'nın Türkiye'deki yatırımından memnuniyetsizliğine yol açtı.

İddialara BBVA'DAN açıklama

Son günlerde bazı haber sitelerinde yer alan, BBVA'nın iştiraki Garanti BBVA'yı satacağı yönündeki haberlerle ilgili resmi bir açıklama yapıldı.

“BBVA'nın Banco Sabadell'i devralmak üzere sunduğu teklifin tamamı BBVA hisseleriyle finanse edilecek şekilde planlanmıştır. Teklifi finanse etmek için Garanti BBVA’daki hisselerin satılacağına dair çıkan haberlerin tamamı asılsız olup, hiçbir temele dayanmamaktadır. BBVA’nın Garanti BBVA’ya olan güveni ve bağlılığı tamdır.”

Borsa Garan %2.78 düşüşle 87.50'a geriledi

Borsa Garan %2.78 düşüşle 87.50'a geriledi

İspanyol banka BBVA Türkiye’deki iştiraki Garanti’yi satmayı düşünüyor iddialarının gündeme gelmesinin ardından BBVA resmi bir açıklama yaptı. Açıklamanın gelmesine rağmen Garan Holding hissesi, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü saat 12:12 itibarıyla önceki güne göre %2.78 düşüşle 87.50 TL'den işlem görmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ