Erzincan’da etkili olan sağanak yağış, Çağlayan Beldesi’nde büyük zarara yol açtı. Beldede yaşanan sel ve su taşkınları nedeniyle jandarma ekipleri, risk teşkil eden yolları trafiğe kapatarak vatandaşları güvenli bölgelere tahliye etti. Meteorolojinin kuvvetli yağış uyarısında bulunduğu Erzincan’da doluyla karışık sağanak yağış, şehir merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Girlevik Şelalesi’nin bulunduğu Çağlayan Beldesi’nde sele dönüştü. Turistik beldede sel suları, ekili araziler ve müstakil evlerde hasara neden oldu. 

Sakarya'daki fabrika yangını havadan görüntülendi Sakarya'daki fabrika yangını havadan görüntülendi

Erzincan’da Sağanak Yağış Etkili Oldu (1)

Çağlayan Beldesi’ne İl Özel İdaresi, belediye, AFAD, itfaiye ve jandarma ekipleri sevk edildi. Aralıklı sağanak yağış devam ederken, jandarma megafonlarla yaptığı anonslarla riskli bölgeleri boşalttı.

“Erzincan ve Çevresinde Yerel Kuvvetli Yağış Bekleniyor”

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü, kuvvetli yağış uyarısında bulunarak, “Yapılan son değerlendirmelere göre; Erzincan ve ilçelerinde etkili olan yağışların bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Özellikle önümüzdeki 2 saat içinde Kemaliye, Kemah, İliç, Üzümlü ve Refahiye ilçelerinde yağışların kuvvetli olacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle, sel, su baskını, yıldırım, heyelan, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” şeklinde açıklama yaptı.

Erzincan’da Sağanak Yağış Etkili Oldu (4)

Erzincan’da Sağanak Yağış Etkili Oldu (3)

Kaynak: İHA