Ayşegül Koç/‎Çağdaş Eğitim ve Köy Enstitüleri Derneği Başkanı Doğan Albayrak, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Albayrak; “İzmir Müfredata Hayır Platformu, 11 Haziran 2024 Salı günü İzmir Konak YKM önünde siyasiler, velilerin kurdukları dernekler, eğitimcilerin kurdukları dernekler ve vatandaşların katılımıyla protesto gerçekleştirecek. Duyarlı tüm vatandaşlarımızı geleceğe sahip çıkmak adına alanlara bekliyoruz” dedi.

“Neden yüzyıl geriye döndünüz?”

“Neden yüzyıl geriye döndünüz?”

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ni eleştiren Albayrak; “Eğitim sisteminde köklü anlamda sürekli değişiklik yapılıyor. Son 20 yılda 18 ciddi müdahale yapılmış, 4 kez müfredat tamamen değişmiş. Bu süreç içerisinde yapılan değişiklik çok fazla. Bu direkt toplumu da etkiliyor, geleceğimizi etkiliyor. Milli Eğitim, cumhuriyetin kuruluşundan itibaren milli bir temele oturtulmuştur. Cumhuriyetin kuruluş felsefesinde iki tane alanı vardır; Milli Savunma ve Milli Eğitim. Bunları siyasallaştırdığınız takdirde karmaşa, kavga, çözümsüzlük, anlayış bozuklukları gibi birçok konuyu birlikte getirirsiniz. Olaya siyasi bakarsanız milli şuur, milli yapı kayboluyor. İçeriğine girmeden ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ ismi bile çok şey anlatıyor. Maarifi Osmanlı kullanıyordu. Biz yıllardır Milli Eğitim diyoruz neden maarif? Neden yüzyıl geriye döndünüz? Bu başlıkla eğitim millilikten uzaklaşıyor, siyasallaşıyor. Bu müfredatın içerisinde ürün yerleştirme var. Ürün yerleştirme yaparak siyasi propagandanızı ve düşüncülerinizi topluma dikte ediyorsunuz. Bu müfredat o kadar sakıncalı ki sadeleştirdik derken birçok önemli konuyu dışarıda bırakıyorlar. Burada bu açığı doldurmak için özel eğitimlere ihtiyaç olacak. Bu boşluk doldurulmaya çalışılacak” diye konuştu.

“Bilimden uzak müfredat düşünülemez”

Başarı ölçümlerinde çocuklarımız aşağıya doru gidiyor diyen Albayrak; “Eğitim sistemini bozdukça, deneme yanılma yöntemi kullandıkça bunun ceremesini çocuklarımız ve toplum çekiyor. Bir önceki müfredatı da bu iktidar hazırladı. Peki neden yeni bir müfredata ihtiyaç duyuldu? Bununla ilgili analiz yapıldı mı? Hurafelerle doldurulmuş, akıldan izandan yoksun dersleri getirip ortaya koyuyorsunuz. Matematik seçmeli ders olur mu? Böyle bir model, böyle bir müfredat olmaz. Fıtrat, şükür, sabır, iffet, haram gibi soyut kavramlar yer alıyor. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirme ilkesi üzerine kuruldu bizim sistemimiz. Pedagojik olarak çocukların akıl ve ruh sağlığını bozmaya yönelik çalışmalar var. Böyle uygulamalarla problemli bir toplum çıkar karşımıza. Sırf bu nedenle müfredata baştan sona karşı çıkmamız lazım. Bilimden uzak müfredat düşünülemez. Hangi derste neyin neden seyreltildiğinin de bir açıklaması yok” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin, Kazakistan'da kritik bir görüşme gerçekleştirebilir! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin, Kazakistan'da kritik bir görüşme gerçekleştirebilir!

“Eğitimde yapılan yanlışın bedeli ağırdır”

“Eğitimde yapılan yanlışın bedeli ağırdır”

Eğitim müfredatına ilişkin beklentilerini sıralayan Albayrak; “Yurttaşlık bilinci mutlaka öne çıkarılmalı. Ama müfredatta bu yok. Toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan bir zihniyeti ortaya koyan bir müfredat. Biz yapı olarak çok kimlikli bir yapıdayız. Bunu ötekileştirmemeliyiz. Ben bu yoldan dönüleceğini düşünüyorum. Bu hükümet dönmezse bile ileride dönülecektir. Toplum bunu kabul etmez. Eğitimde yapılan yanlışların bedeli daha da ağır. Laik, bilimsel, demokratik bir eğitim istiyoruz. Parasız eğitim öne çıkarılmalı. Herkes eğitimden eşit ve ücretsiz faydalanabilmeli” dedi.

“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli İzmir’de protesto edilecek”

Yeni eğitim modelinin İzmir’de protesto edileceğini söyleyen Albayrak; “İzmir Müfredata Hayır Platformu, 11 Haziran 2024 Salı günü İzmir Konak YKM önünde siyasiler, velilerin kurdukları dernekler, eğitimcilerin kurdukları dernekler ve vatandaşların katılımıyla protesto gerçekleştirecek. Bu eyleme, geleceğine sahip çıkmak isteyen duyarlı tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Kendiniz için olmasa bile çocuklarınız, torunlarınız ve onların çocukları için herkesi alanlara bekliyoruz” dedi.

Muhabir: Ayşegül Koç