Göreve geldiğinden bu yana kadrolaşma operasyonunu sürdüren Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız, birbirinden ilginç atamalara imza attı.

Gelir gelmez eski, her başkan döneminde görev yapan mali hizmetler müdürlüğünden sorumlu başkan yardımcısı Ömer Kurt’u alıp, yerine Hasan Aslan döneminde etkili bir isim olan ancak geçen 5 yıl kızakta duran Medet Çakar’ı getirdi. 2 ay sonra da Ömer Kurt’u emlak istimlak müdürü olarak görevlendirdi.

Medet Çakar’ın göreve gelmesiyle daha önce başında bir inşaat mühendisinin bulunduğu yapı kontrol müdürlüğüne ise Çakar’ın akrabası olduğu söylenen inşaat teknikeri Tekin Çoşkun’un atadı. Belediyede pek çok mimar ve mühendis dururken, planlamada memur olan tekniker Çoşkun’un yapı kontrol müdürü olarak atanması şaşkınlık yarattı. Çoşkun’un kardeşi Şahin Çoşkun’un Çiğli’de müteahhitlik yapıyor olması bu atamayı daha da ilginç kıldı.

Başkan Yıldız’ın ilginç atamaları bununla da kalmadı. Geçtiğimiz dönem Narlıdere Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevine geldiği dönemde Dokuz Eylül Üniversitesi Nükhet Hotar’a yakınlığı eleştirisi konusu olan Şivan Bektaş’ı transfer eden Yıldız bu isme kültür müdürlüğünü teslim etti.

Erol’un yakını stratejiye

Yıldız’ın bir başka ilginç değişikliği ise strateji müdürlüğünde yaşandı. Yine Narlıdere Belediyesi’nden transfer ettiği CHP Elazığ Milletvekili müteahhit Gürsel Erol’un yakını Ronay Gezici’yi strateji müdürü olarak görevlendirdi.

Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal seçim vaadini gerçekleştirdi: Evde bakım hizmeti başladı! Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal seçim vaadini gerçekleştirdi: Evde bakım hizmeti başladı!

Park ve bahçeler müdürlüğünü Karşıyaka’dan, plan proje müdürlüğünü Konak’tan, fen işleri müdürlüğünü de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden getirdiği isimlerle dolduran Başkan Yıldız, İZSU’dan da arkadaşı harita mühendisi Başar Özmen’i planlama danışmanı olarak, Büyükşehir Belediyesi’nde asfalt şantiyesine mühendis olarak çalışan Oktay Düzgün’ü kadrosuna dahil etti. Sadece Zabıta ve mali hizmetler müdürlüğüne içeriden atama yapan Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız, belediye şirketleri Çibel ve Çiğli Gıda’da değişiklik yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi İZDOĞA’da vekaleten genel müdürlük yapan Özkan Baturu Çiğli Gıda’nın başına getirdi. Çibel’in başına ise daha önce belediye şantiyesinde görevli olan İsmail Yiğitoğlu’nu atadı.

Sıra imar müdürlüğünde

Başkan Onur Emrah Yıldız’ın şimdi de imar ve şehircilik müdürlüğünde değişiklik yapmaya hazırlandığı belirtildi. Başkan yardımcısı olan ve imar müdürlüğü görevini de sürdüren inşaat mühendisi Bade Vardar’ı almaya hazırlanan Yıldız’ın imar müdürlüğüne İzmir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nden mimar Hazal Yaşacan’ı getirmeye çalıştığı öğrenildi. Vardar’ın başkan yardımcılığı görevinin devam edeceği öne sürüldü. Hazal Yaşacan’ın eşi Erkan Yaşacan de il müdürlüğünde daha önce kentsel dönüşüm şube müdürü olduğu ancak görevden alındığı bildirildi. Öte yandan belediyeye yakın kaynaklar, Başkan Onur Emrah Yıldız’ın kurduğu toplama takımın hiçbir müdürlük tecrübesi olmadığı ve bazı isimlerin liyakatının yetersiz kaldığı, belediyenin çalışmalarını olumsuz etkiyeceği eleştirilerini getirdi.

Muhabir: Alper Temiz