Yaklaşan yerel seçim öncesi Son Mühür Tv’de Hasan Tahsin Kocabaş’la Gündem Yotum programı siyasetin önde gelen aktörlerini ağırlamaya devem ediyor. İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu’nu konuk eden Hasan Tahsin Ümit Özlale’nin adaylığından partide yaşanan istifalara kadar merak edilen soruları gündeme taşıdı.

İşte Sinan Bezircilioğlu’nun konuşmasından öne çıkan detaylar…

Kavun değil ki koklayasın…

Son 20 yılda kurulan partiler için AK Parti dışında umut olan tek partiyiz. ‘Kavun değil ki koklayasın’ sözünü hatırlatmak isterim, ileride daha da sıkıntı yaratacak arkadaşların tasfiye olması daha iyi. Ben istifaların olmasını olumlu buluyorum, vücut safralarını atıyor. Tek yumruk olup yolumuza daha sağlam bir şekilde devam ediyoruz.

Bizim umudumuz da ümidimiz de bitmez…

Altı parti iyi niyetle yola çıktılar. Maalesef nedenleri çok da önemli değil başarılı olamadık. Bu ittifakı yapmak zaruriydi. 20 küsur yolluk iktidardan kurtulma anlamında en güzel şartlar olduğu halde olmadı. Bizim umudumuz da ümidimiz de bitmez. Bu ülke için çalışmaya devam edeceğiz.

Ümit hocam çok büyük ilgi uyandırdı…

İzmir’de çok önemli bir adayla yola çıkmamız ses getirdi. Ümit hocamızın bu işe ciddi derecede talipli olması teşkilatta heyecan uyandırdı. Bence zamanlama olarak çok doğru bir hamle. Erken kalkan yol alır demişler. Merkezi hükümet te yerel yönetim de kaynakları çok, bizim hedefimiz net, pusulamız millet. Teşkilatımızın içinde görev almak isteyenler konusunda çok teveccüh var. Ümit hoca çok büyük bir rüzgar estirdi. Bizim bu rüzgarı arttırıp fırtınaya çevirmemiz gerekiyor.

İl yönetimi içinde komisyon kurduk…

İl yönetimi bünyesinde bir komisyon kurduk. Aday adayları tasnif edilecek. Arkadaşlarımız bu çalışmayı yapacak. Milletvekillerimiz Müsavat Dervişoğlu ve Hüsmen Kırkpınar’la Ümit Özlale değerlendirmeleri yapacak il yönetimimiz değerlendirmeleri yapacak Ankara’ya hep beraber isimleri göndereceğiz.

Ben buna mengene siyaseti diyorum…

CHP’li dostlarımız aday çıkartıyorsunuz AKP’li belediyeler kazanacak diyorlar İyi de siz de iyi işler yapın o zaman. Elimiz CHP’ye gitmeyen yüzbinler var biz onların da oyuna talip olacağız. Biz AKP’den de çok sayıda oy alacağız. Buna ben Mengene Siyaseti diyorum, İzmir’de ikili bir sıkışmışlık var. Biz bu noktada üçüncü bir alternatif ortaya koyuyoruz. Bunun ciddi anlamda karşılık bulacağını düşünüyoruz.

Bizim üç kriterimiz var…

Üç kriterimiz var.  Bir dürüst olacak, ikincisi vitrini güzel olacak partiyi temsil edebilecek üçüncüsü de göreve geldiğinde o koltuğu doldurabilecek. İYİ Parti olmasa biz İstanbul ve Ankara’yı da alamazdık. Görüntü AK Parti’ye oy vermiyorlar ama CHP’den de bıktılar, bunaldılar. İYİ Parti’nin ilgi göreceğini düşünüyorum.

Biz bu partiyi ittifak için mi kurduk?

Hamaset üstüne kurulu bir gelenekleri var. Kendileri yüzde 50+1’den vazgeçiyor. Kutuplaştırma, ötekileştirme bunların gözünde caiz olmuş. İttifaka devam edersek sanki ittifak mecburiymiş gibi algılanır. Biz bu partiyi ittifak kurmak için mi kurduk? Sanki ittifak bizim mecburi yolumuzmuş gibi algılandı. Ben hem sağdan hem soldan oy alabilecek tek partiyim. Adayımız da İzmir’in içine sinen bir aday.

Başvurular 22 Aralık’ta bitecek…

Aday adaylığı başvurular bugün başladı, 22 Aralık’a kadar devam edecek. Listelerin kesinleşmesi ocak ayını bulur. Bürokrasiden gelip de aday olmak isteyen arkadaşlarımız var, o arkadaşların istifa etmesi gerektiği için ilçe adaylarımız bugünden açıklanmaz.

Padişahlıkta bile bir divan vardır bir istişare vardır şimdi o bile yok.

Engellilerden siyasetçilere çağrı; bizi dolgu malzemesi olarak kullanmayın! Engellilerden siyasetçilere çağrı; bizi dolgu malzemesi olarak kullanmayın!