Bakan Göktaş, Senegal'e yaptığı resmi ziyaret sırasında Türkiye'nin Dakar Büyükelçiliği'ni ziyaret etti. Büyükelçi Nur Sağman'dan ülkedeki çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra, Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi. 

Büyükelçilikteki konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileterek başlayan Bakan Göktaş, Türkiye ile Afrika arasındaki köklü ilişkilere vurgu yaptı. Bu ilişkilerin dayandığı temel unsurların kardeşlik ve samimiyet olduğunu belirterek, Türkiye'nin Afrika'yla olan iş birliğini daha da güçlendirmeye kararlı olduklarını ifade etti. 

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye ve Afrika arasındaki duygusal bağın her geçen gün arttığını vurguladı. 

Dolandırıcılıktan aranıyordu: Fethiye'de kıskıvrak yakalandı Dolandırıcılıktan aranıyordu: Fethiye'de kıskıvrak yakalandı

Bakan Göktaş, “Bu dostluk 2005 yılında Cumhurbaşkanı'mız tarafından başlatılan Afrika Açılım Politikasıyla her geçen gün daha da güçlenen bir noktaya ulaştı. Pek çok projeyi başarılı bir şekilde tamamladığımız Afrika Açılım Politikası, 2013 itibarıyla yerini Afrika Ortaklık Politikasına bıraktı. Bu ortaklıkla Afrika kıtasının sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı, ikili ilişkilerimizi karşılıklı yarar çerçevesinde geliştirmeyi amaçladık.” dedi. 

Whatsapp Image 2024 07 11 At 09 35 24 2

“Birlik ve beraberlik önceliğimiz” 

Bakan Göktaş, Türkiye-Senegal Karma Ekonomik Komisyonu'nun eş başkanlığını yaptığını ve bu platformun iki ülke arasında önemli adımların atılmasına vesile olduğunu vurguladı. Senegal'in bölge ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, bu iş birliğinin gelecek açısından önemli olduğunu ifade etti. 

Türkiye ve Afrika arasındaki duygusal bağın her geçen gün kuvvetlendiğini vurgulayan Göktaş, yurt dışında Türkiye'yi temsil eden kurumların da başarılarına dikkati çekti. 

Bakan Göktaş, "Sizler Senegal'de ülkemizi en güzel şekilde temsil ediyor, dostluk köprülerinin kurulmasına katkı sağlıyorsunuz. Senegal'de yaşayan Türk vatandaşları olarak sizler, iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlam bir zemin üzerinde tesis edilmesinde büyük rol oynuyorsunuz. Birlik ve beraberliğimizin daim olması en büyük temennimiz." dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi