Ülkemize komşu olan ülkelerin ekonomik durumları ve asgari ücret bilgileri sık sık araştırılıyor. Bu kapsamda Azerbaycan'ın asgari ücreti de merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, Azerbaycan asgari ücret 2024 yılında ne kadar oldu? Bu yazıda, tüm merak edilenleri sizin için yanıtladık…

Azerbaycan Asgari Ücret 

Ülkelerin ekonomik durumu araştırırken refah düzeylerine göre belirlenen asgari ücret oranları oldukça belirleyici bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.  Kardeş ülkemiz Azerbaycan’a yerleşmeyi ve çalışmayı düşünenler tarafından asgari ücretin ne kadar olduğu sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor. Özellikle Türkiye’ye yakın ülkelere gitmek isteyen kişiler, Azerbaycan’ı tercih etmek istiyor. Azerbaycan’da asgari ücret ne kadar? Sizin için araştırdık…

Genellikle her ülkede yıl yıl değişim gösteren asgari ücretler, Azerbaycan’da da genellikle her yıl değişmektedir.

Azerbaycan Asgari Ucret 3

Azerbaycan Asgari Ücret Kaç Manat?

Azerbaycan’ın para birimi Manattır. 2023’de Azerbaycan asgari ücreti 345 Manat olarak belirlenmiştir. Bu rakam 2024 yılında da değişmeden sabit kalmıştır.

Azerbaycan asgari ücret 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Azerbaycan asgari ücret 345 Manat’tır.

Azerbaycan Asgari Ücret Kaç Euro?

Azerbaycan’da 345 manat olan asgari ücret, 184 Euro civarında hesaplanmaktadır.

Azerbaycan Asgari Ücret Kaç TL?

Azerbaycan’da asgari ücretin 345 manat olduğunu söylemiştik. Bu kapsamda Azerbaycan asgari ücreti, Türk Lirası olarak hesaplandığında, 6.240 TL‘ye eşittir.

(1 manat = 18,09 TL)

Azerbaycan Asgari Ücret Kaç Dolar?

345 manat olan Azerbaycan asgari ücreti, 202,94 ABD Doları’na denk gelmektedir. 

Azerbaycan’da Saatlik Asgari Ücret Ne Kadar?

Azerbeycan'da asgari ücret aylık olarak hesaplanmaktadır. Fakat haftalık azami 40 saat olan çalışma saati üzerinden hesaplandığında 2024 yılı için saatlik asgari ücret yaklaşık 2.15 Manat olmaktadır. Azerbaycan’da asgari ücretle çalışma ise oldukça azdır. Vatandaşların çoğu, asgari ücretin üzerinde maaş almaktadır. 

Tütün sektörü 6 ayda 451 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi: 2024 yılında 1 milyar dolar hedefi Tütün sektörü 6 ayda 451 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi: 2024 yılında 1 milyar dolar hedefi

Azerbaycan Asgari Ucret 1

Azerbaycan Asgari Ücret: Yıllara Göre

Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da yıllara göre asgari ücret rakamları değişiklik göstermiştir.

Azerbaycan’da asgari ücret yıllara göre aşağıdaki gibidir:

Yıl

Euro

2011

91,63

2012

93,5

2013

105

2014

125

2015

131

2016

131

2017

116

2018

130

2019

250

2020

250

2021

250

2022

300

2023

345

2024

345

Azerbaycan Asgari Ucret 2

Azerbaycan Ortalama Maaşlar

Azerbaycan birçok farklı iş gruplarının çalışma fırsatı bulduğu bir ülkedir. Ortalama maaşlar ise her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da mesleklere göre değişmektedir. 

Azerbaycan'da mimar olarak görev yapan bir kişinin maaşı aylık 1.320 AZN ile ayda 5.270 AZN arasında değişmektedir. Azerbaycan'da ortalama mimar maaşı ise aylık 2.740 AZN olmaktadır. 

Azerbaycan'da Mühendis maaşları ise aylık 790 AZN ile ayda 5.270 AZN civarındadır. Azerbaycan'da ortalama Mühendis maaşı aylık 2.490 AZN'dir.

Azerbaycan'da diğer bir meslek grubu olan Öğretmen maaşları ayda 1.500 AZN ile ayda 5.710 AZN arasında değişiklik göstermektedir. Azerbaycan'da ortalama öğretmen maaşı ise aylık 3.000 AZN'dir.

Azerbaycan'da Doktor maaşları da ayda 920 AZN ile ayda 13.200 AZN arasındadır. Azerbaycan'da ortalama olarak doktor maaşı ise aylık 4.230 AZN'dir.

Azerbaycan'da görev yapan Avukat maaşları ise ayda 1.100 AZN ile ayda 8.780 AZN arasında değişmektedir. Azerbaycan'da ortalama avukat maaşı aylık 3.420 AZN olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Azerbaycan'da Çocuk Bakıcısı maaşları aylık 970 AZN ile ayda 5.050 AZN arasında değişiklik göstermektedir. Azerbaycan'da ortalama Çocuk Bakıcısı maaşı ise aylık 2.220 AZN olarak hesaplanmıştır.

Azerbaycan'da Temizlik Hizmetleri sektöründe çalışan kişilerin maaşları aylık 770 AZN ile ayda 1.620 AZN arasında değişmektedir. Azerbaycan'da ortalama temizlikçi maaşı ise aylık 1.070 AZN olmaktadır. 

Azerbaycan’da bir İnşaat Ustası ise ortalama 450 AZN civarında maaş almaktadır. 

Azerbaycan Asgari Ucret 6

Azerbaycan Çalışma Şartları Nasıl?

Azerbaycan'da çalışma saatleri ve fazla mesai düzenlemeleri, işçilerin haklarını korumak amacıyla ile iş kanununca belirlenmiştir. İş Kanunu'na göre, haftalık çalışma süresi 40 saatlik olarak belirlenmiştir. Ancak bazı sektörlerde bu süre değişiklik gösterebilir. Fazla mesaiye kalma durumu, işverenin talebi üzerine ve çalışanın rızasıyla gerçekleşmektedir. Böyle durumlarda fazla mesai için çalışanlara ek ücret ödenmesi gerekmektedir.

Azerbaycan'da belirlenen çalışma saatlerine ve fazla mesai düzenlemelerine uygun davranmayan işverenler ise yasal olarak cezalandırılmaktadır. 

Türklerin Azerbaycan’da çalışma durumu söz konusu olduğunda mevzuata bakmak gerekmektedir. Mevzuata göre, herhangi bir sağlıklı yabancı, 18 yaşından büyükse, sadece yerel işverenler onlar için bir çalışma izni aldıktan sonra Azerbaycan'da çalışma hakkı edinebilir. 

Azerbaycan Asgari Ucret 5

Azerbaycan Yaşam Maliyeti

Azerbaycan’da tüm dünyada olduğu gibi yaşam maliyetlerini kapsayan temel giderler genel olarak kira ücretleri ve market ücretleridir. 

Aşağıda Azerbaycan’da temel gıda ücretleri yer almaktadır:

Süt (normal), (1 litre)

1.80 AZN

1.10 USD

Taze beyaz ekmek (500 gr)

0.59 AZN

0.35 USD

Yumurta (düzenli) (12)

2.30 AZN

1.40 USD

Yerel peynir (1kg)

6.30 AZN

3.70 USD

Su (1,5 litre şişe)

0.82 AZN 

0.48 USD

Tavuk göğsü (derisiz ve kemiksiz) - (1kg)

6.10 AZN 

3.60 USD

Elma (1kg)

1.60 AZN

0.92 USD

Portakal (1kg)

2.30 AZN

1.40 USD

Patates (1kg)

0.95 AZN 

0.56 USD

Aşağıda Azerbaycan’da kira fiyatları yer almaktadır:

Daire (1 yatak odası), şehir merkezinde

403 AZN

237 US

Daire (1 yatak odası) dışında Merkezi

227 AZN

134 USD

Daire (3 Yatak Odalı), şehir merkezinde

757 AZN

445 USD

Daire (3 Yatak Odalı) dışında Merkezi

422 AZN

249 USD


 

Azerbaycan Hangi Mesleklere İhtiyaç Var?

Azerbaycan’da asgari ücret 2024 yılında ne oldu sorusu akıllara hangi mesleklere ihtiyaç olduğu sorusunu da getiriyor. Azerbaycan’da çalışmak isteyen bir kişi için birçok sektörde alım yapıldığını söylemek mümkün.

Türk vatandaşlarının Azerbaycan'da iş bulabilecekleri sektörler şu şekildedir:

 • İnşaat Sektörü
 • Gıda Sektörü
 • Tekstil Sektörü
 • Hizmet Sektörü
 • Turizm Sektörü
 • Yemek Sektörü
 • Ulaşım Sektörü
 • Tıp Sektörü

Azerbaycan’da Nasıl İş Bulunur? 

Azerbaycan’da iş bulma konusu dünya genelinde olduğu gibi genellikle online olarak ilerlemektedir. Çeşitli sosyal ağlar ve siteler iş bulma konusunda yardımcı olabilir. Azerbaycan'da iş bulmak için başvurulabilecek olan siteler, günümüzde oldukça fazlalaşmıştır. Ancak bazı durumlarda iş bulabilmek için kişiler genellikle anlaşmalı olarak çalışan firmalar ile iletişime geçerek ilerleyebilirler. Bu yöntem online sitelere göre daha güvenli olması sebebi ile daha çok tercih edilmektedir. 

Azerbaycan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Azerbaycan’da vatandaşlık almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunları sağlayan kişiler vatandaşlık alabilir:

 • Doğum ile Azerbaycan Vatandaşlığı: Bir bebeğin doğumu eğer Azerbaycan'da gerçekleşirse çocuk Azerbaycan vatandaşı olmuş olur Kendi talebi isteği ile ülke vatandaşlığını bırakmadığı sürece de vatandaşlığı geçerli sayılmaktadır.
 • Kan bağı ile Azerbaycan Vatandaşlığı: Annesi yada babası Azerbaycan vatandaşı olan kişiler, doğumları Azerbaycan içinde olmasa dahi Azerbaycan vatandaşı olarak kabul edilmektedirler.
 • Evlilik ile Azerbaycan Vatandaşlığı: Azerbaycan vatandaşı olan biri ile evlilik yapılmasından sonra almaya hak kazanılan vatandaşlık türüdür.
 • Kültürel ve Sanatsal Başarılar ile Azerbaycan Vatandaşlığı: Dünya çapında ses getirecek kültürel ya da sanatsal bir olaya imza atılması sonrasında da Azeri vatandaşlığı alınabilmektedir.
 • İkamet ile Azerbaycan Vatandaşlığı: Uzunca bir süre Azerbaycan'da kalmış olan kişiler vatandaşlık alabilir. Özellikle saygın bir mesleğe sahip olan kişiler, ülke tarafından değerli kabul edilirler. Bu nedenle de kendilerine nispeten kolaylıkla vatandaşlık verilmektedir.
 • Evlatlık ile Azerbaycan Vatandaşlığı da mümkündür.
 • Yetkili Makam Kararı ile Azerbaycan Vatandaşlığı: başvuru dahilinde alınabilen bir vatandaşlık türüdür.
 • Evlilik Dışı Doğum Durumlarında Azerbaycan Vatandaşlığı

Sık Sorulan Sorular

Azerbaycan asgari ücret konusu akabinde birçok soruyu da getirmektedir. Arama motorlarında sıklıkla yer alan soruları sizler için yanıtladık!

Azerbaycan’da Hayat Pahalı Mı?

Azerbaycan, Türkiye'ye göre yaşam maliyeti daha uygun bir ülkedir. Ancak her yerde olduğu gibi yaşam maliyeti, şehre ve yaşam tarzına göre değişmektedir. Örneğin başkent Bakü, diğer şehirlere göre daha pahalıdır. Ancak, Azerbaycan'da yiyecek, ulaşım ve konaklama gibi temel yaşam maliyetleri Türkiye'ye kıyasla daha düşüktür.

Azerbaycan Asgari Ücreti Nasıl Belirlenir?

Azerbaycan'da aylık asgari ücret uygulaması mevcuttur. Bu aylık asgari ücret miktarı ise A.C. Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenmektedir.

Azerbaycan Emeklilik Yaşı Kaç?

Azerbaycan’da 63 yaşına gelmiş erkeklerin ve 60 yaşına gelmiş kadınların emekli olması mümkündür. 

Kaynak: HABER MERKEZİ