Olay, Sınav Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan denetimler sırasında gerçekleşti. Ekipler, sınava giren bir öğrencinin şüpheli davranışlarda bulunduğunu fark etti. Yapılan incelemede öğrencinin, montunun iç kısmına gizlediği bir cep telefonuna kamera ve mikrofon bağladığı ve bu cihazlarla sınav salonundan ses ve görüntü aktarımı yaptığı tespit edildi.

İzmir'deki krize Ankara el koyuyor! Gözler CHP Genel Merkezi'ndeki görüşmede... İzmir'deki krize Ankara el koyuyor! Gözler CHP Genel Merkezi'ndeki görüşmede...

Videoda polis memuru düzeneğin nasıl ortaya çıktığını anlatırken, örnek soru ile sistemin kullanımını anlattı. Memur videoda şu ifadeleri kullandı: 

Ayakkabısının iç astarında saklamış

"Tavırlarından ve davranışlarından şüphelendiğimiz bir şahsın üzerinde yapılan aramalarda kopya düzenekleri ayakkabısının iç astarında çıktı. Şahsın üzerinde çıkan eşyalarda bir adet ruetar dediğimiz bir cihaz bulduk. İnternet bağlantısı sağlayan cihaz aracılığıyla soruyu yapay zekaya gönderen ve aracılığıyla kulaklık ya da hoparlör vasıtasıyla sorunun cevabının geldiği bir sistem. Dışardaki seslerin dışarıya iletilmesi için bir cep telefonu bulındu. Düğme görünümü verilen bir kamera ile okunmuş soru yapay zekaya gidiyor ve cevanı yapay zeka söylüyor."
 

Kaynak: HABER MERKEZİ