2014'te Kobani'deki olayları gerekçe göstererek yapılan eylemlere ilişkin davada sona yaklaşıldı. Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 108 sanığın yargılandığı davanın kararı açıklanmak üzere. Kobani davasında mahkeme, Ahmet Türk'ü silahlı terör örgütüne üye olmaktan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Dava, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki 1800 kişilik salonda görüldü. Altan Tan ise beraat etti. Ahmet Türk'ün belediye başkanlığının düşüp düşmeyeceği ise merak konusu.

Kalitesiz hazır gıdalar için ilk adım atıldı: Tereyağları artık böyle olacak! Kalitesiz hazır gıdalar için ilk adım atıldı: Tereyağları artık böyle olacak!

Ne olmuştu?

Olaylar, Suriye'deki iç savaşın etkisiyle terör örgütü DEAŞ'ın Kobani'yi hedef almasıyla Ekim 2014'te gerçekleşmişti. HDP yönetimi ve PKK elebaşlarının çağrısıyla sokağa çıkan protestocuların ardından yasa dışı gösteriler düzenlenmiş ve siviller hedef alınmıştı.

Savcı, mütalaasında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan birer kez, olaylar sırasında yaşamını yitiren altı kişi için ise altışar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ