8 Temmuz 2024 tarihinde Amerikan Hava Kuvvetlerine ait iki adet C-17 Globemaster kargo uçağı, iki adet Humvee zırhlı araç ve birkaç adet MaxxPro zırhlı aracı Haiti’de bulunan Toussaint Louverture Uluslararası Havaalanı’na ulaştırdı. 

ABD’nin Haiti’ye gerçekleştirdiği bu zırhlı araç sevkiyatı uluslararası misyonun bir parçası. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından yetkilendirilen Kenya liderliğindeki çok uluslu bir misyon kapsamında Haiti'ye verilen uluslararası desteğin bir parçası olan bu sevkiyat ile ABD bölgedeki askeri varlığını güçlendirdi.

Us Deploys Military Equipment To Restore Order In Haiti 002 67B18AdaBiden yönetimi Haiti'ye 80 adet Humvee, 35 adet MaxxPro aracı, keskin nişancı tüfekleri ve insansız hava araçları da dahil olmak üzere 60 milyon doların üzerinde askeri yardım göndermeye karar vermişti.  

Çin'den teknoloji hamlesi: 6G için ilk saha test ağı kuruldu Çin'den teknoloji hamlesi: 6G için ilk saha test ağı kuruldu

Haiti, 2010 yılında yaşanan deprem 2021 yılında devlet başkanının öldürülmesi gibi olaylarla istikrar kaybetmişti. Sonrasında tekrarlayan doğal afetler ülkenin kötüleşen güvenlik ortamını daha da etkiledi ve siyasi krizlere sebep oldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Haiti’de artan çete saldırılarını önlemek amacı ile çok uluslu bir görev gücü oluşturmuştu.

Kaynak: Haber Merkezi