NATO'nun 75. yıl dönümü kapsamında, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vaşington ziyaretine eşlik eden Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türk-Amerikan Savunma ortakların güçlendirme temalı çalışma grubuna katılarak bir konuşma yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi dolayısıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretine eşlik eden Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türk-Amerikan savunma ortaklarını güçlendirme temalı çalışma grubuna katılarak bir konuşma yaptı" denildi.

"Türkiye NATO ile aynı çizgide"

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Amerika ziyareti sırasında Amerikan Politico dergisinin sorularını yanıtlamış ve Türkiye'nin NATO ittifakının diğer üyeleriyle aynı çizgide olmadığı iddiasına karşı çıkmıştı.

Hanya'yı ve Konya'yı görmek mi? İşin aslı bildiğimiz gibi değilmiş! Hanya'yı ve Konya'yı görmek mi? İşin aslı bildiğimiz gibi değilmiş!

Güler, Türkiye'nin güvenilmez olduğu şeklindeki ifadeleri kesin bir dille reddettiğini belirtti ve "32 müttefikin bir arada olduğu ortamda her konuda aynı görüşlere sahip olunması düşünülemez.” demişti. 

Ayrıca, Milli Savunma Bakanı, bazı ülkelerin bu algıyı yaratmaya çalıştığını söyleyerek, özellikle Almanya'nın Türkiye'nin almak istediği Eurofighter savaş uçaklarına yönelik ihracat kısıtlamalarını 'ittifak içinde güvensizlik yaratan asıl mesele' olarak nitelendirmişti.

Kaynak: Haber Merkezi